MediaCat

Türk dizilerinin ihracat karnesi

140’tan fazla ülkeye ihraç edilen Türk dizilerinin ihracat rakamları yıllık 350 milyon doların üzerine çıktı.

Türk dizilerinin ihracat karnesi

Medya takip kuruluşu Ajans Press; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Elektrik Elektronik Hizmet İhracatçıları Birliği ve medyaya yansıyan haber başlıklarından elde edilen verileri referans alarak Türk dizilerinin ihracat karnelerinin medya yansımalarını mercek altına aldı. Elde edilen sonuçlar, son 10 yıllık dönemde yükselişe geçen Türk dizi sektörünün ihracat oranları bakımından ABD’nin ardından ikinci sırada yer aldığını gösterdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre Türk dizilerinin ihraç edildiği bölgelerin başında Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yer alıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini sırasıyla Doğu Avrupa, Batı Avrupa, ABD ve Latin Amerika ülkeleri takip ediyor. Günümüze dek en fazla ihraç edilen diziler Muhteşem Yüzyıl, Kara Para Aşk, Kuzey Güney, Karadayı, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Adını Feriha Koydum, Gümüş, Fatmagül’ün Suçu Ne, Ezel, Aşk-ı Memnu ve Kara Sevda olurken, en çok hasılat getirisini ise Kara Para Aşk sağladı.

PRNet’in medya verilerinden derlediği araştırmada, söz konusu dönem içerisinde Türk dizilerinin ihracat gelişmeleri 2 bin 239 habere konu oldu. 2008’de 10 milyon dolar olan dizi ihracat getirisi, düzenli olarak artış göstererek 2016 yılında 350 milyon dolara ulaştı. Aynı araştırmada, Türk dizilerine olan talebin bölüm başı fiyatlarının artmasına yol açtığı da gözlemlendi. 2023 yılı için belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi durumunda ihracat rakamlarının 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.