MediaCat

Microsoft’tan OpenAI’a yeni yatırım

Miktar belirtilmese de Microsoft’un OpenAI’a üçüncü yatırımının 10 milyar dolara yakın olduğu ifade ediliyor.

Microsoft’tan OpenAI’a yeni yatırım

Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisi yapay zekâ araştırma şirketi OpenAI ile milyarlarca dolar değerinde ve çok yıllık bir yatırım anlaşmasına vardığını duyurdu. Teknoloji devi, böylelikle 2019 ve 2021’in ardından OpenAI’a üçüncü yatırımını gerçekleştirmiş oldu.

Şirketin konuya ilişkin blog paylaşımında yatırımın miktarına dair net bir açıklama yapılmasa da Semafor ay başlarında Microsoft’un yaklaşık 10 milyar dolarlık yeni yatırım gerçekleşeceğini bildirmişti. Microsoft yeni anlaşmayla yapay zekâ alanındaki atılımlarını hızlandıracağını ve her iki şirketin de gelecekte gelişmiş teknolojilerin ticarileştirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, OpenAI ile ortaklıklarını yapay zekâ araştırmalarını sorumluluk dahilinde ilerletmek ve yapay zekâyı bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirmek için ortak amaç etrafında oluşturduklarını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta maliyet azaltmak için 10 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını duyuran Microsoft’un konuya ilişkin açıklamasında yapay zekâ gibi önceliklere yeniden odaklanılacağı da vurgulanmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.