MediaCat

Bilime meraklı kız çocuklarının destekçisi Microsoft

Markanın geçen yıl başlattığı Make What’s Next kampanyası devam ediyor.

Bilime meraklı kız çocuklarının destekçisi Microsoft

Microsoft kız çocuklarını teknoloji ve bilim eğitimine teşvik etmek için 2016’da başlattığı Make What’s Next kampanyasını ikinci aşamada, kız çocuklarına bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarına yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için atmaları gereken adımları gösterdiği bir alana dönüştürdü.

Kız çocuklarına, bildikleri bir kadın mucidin adının sorulduğu geçen seneki reklam filminde, alınan yanıtlar bu konudaki en büyük sorunu ortaya koymuştu.

Bu kez, filmde kızlara dünyada neyi değiştirmek istedikleri soruluyor ve onları Microsoft’un sahip olduğu -sanal gerçeklik gözlüğü gibi- teknolojilerle hayallerine yaklaştıran videolar gösteriliyor. Ancak izletilen videoların devamında kötü haberler paylaşılıyor: “Muhtemelen bu sorunların hiçbirini çözemeyeceksiniz. Çünkü kadınların yalnızca yüzde 6,7’si STEM alanlarında eğitim sahibi.” Tüm bu rakamlara karşı videonun sonunda verilen mesaj ise destekleyici nitelikte: “Dünyayı değiştir. Bilimle kal.”

Sorunun ne olduğunun farkına varıldığını belirten Microsoft’tan Kathleen Hall, “Genel farkındalığın da ötesine geçmek; kız çocuklarının, ailelerin ve eğitimcilerin neler yapabileceklerini öğrenmek istiyoruz” diyor.

Kızların STEM alanlarına yönelik algılarını değiştirmelerini yardımcı olmayı amaçlayan Microsoft yakın zamanda da, MakeWhatsNext.com’da yer alan Career Explorer’ın lansmanı için LinkedIn ile işbirliğine gitti. LinkedIn tarafından desteklenen araç ile bilim ve teknoloji sektöründe kariyer sahibi olmak isteyen kız çocuklarına bu alandaki tutkularını ve becerilerini nasıl geliştirebileceklerine dair yollar sunulacak.

Ayrıca Microsoft, 18 Mart’ta National Geographic ortaklığında Facebook üzerinden canlı yayın yapmaya hazırlanıyor. Microsoft mağazalarını da kapsayacak şekilde sosyal medyadan yayınlanacak etkinlikte, kız çocuklarına örnek olması adına bilim dünyasından bir kadın yer alacak. National Geogprahic çalışanlarının Miami-Florida, Overland Park-Kansas, Troy-Michigan, New York City-New York, Dallas-Teksas, Bellevue-Washington’da bulunan Microsoft mağazalarını ziyaret eden kız çocuklarının sorularını yanıtlayacakları etkinlikle Microsoft -DigiGirlz Day teknoloji etkinlikleri kapsamında- yılın geri kalanında kız çocuklarını mağazalarına gelme konusunda cesaretlendirmeyi umuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.