MediaCat

OpenAI rakibi Mistral AI 600 milyon euro yatırım aldı

Paris merkezli yapay zekâ girişiminin toplam değeri 6 milyar dolara ulaştı.

OpenAI’ın Avrupalı rakibi Mistral AI, B Serisi finansman turunda 600 milyon euro yatırım aldı. General Catalyst’in liderlik ettiği turun ardından girişimin değeri 6 milyar dolara ulaştı.

Yapay zekâ alanında çalışan nispeten yeni bir girişim olan Mistral AI; OpenAI, Anthropic ve diğer yapay zekâ devlerine rakip olma hedefiyle yaklaşık bir yıl önce 112 milyon dolarlık bir tohum yatırım turu gerçekleştirdi. Meta ve Google DeepMind çalışanları tarafından kurulan Mistral AI, OpenAI’nin GPT-4o, Anthropic’in Claude 3 ve Meta’nın Llama 3 gibi yüksek performanslı modelleriyle rekabet eden temel modeller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Mistral AI’ın yapay zekâ sistemlerinin çoğunu açık kaynak olarak yayınlaması, OpenAI’dan ayrışmasını sağlayan etmenlerden biri. Şirketler, girişimin Mistral Large modelini kullanımlarına göre ödeme yaptıkları bir API aracılığıyla kullanabiliyor. Girişim, şu anda kullanımı ücretsiz olan Le Chat adlı bir sohbet asistanı da sunuyor. Microsoft Azure gibi bulut sağlayıcılarıyla dağıtım ortaklıkları da bulunan Mistral AI’ın hissedarları arasında küçük bir payla Microsoft da yer alıyor.

Mistral AI kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, 600 milyon euro fonla tamamladıkları yatırım turuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni ve mevcut yatırımcıların işimize olan güvenlerini tazelediklerini ve genişlemesi için yeni destek sağladıklarını görmekten mutluluk duyuyorum. Bu yeni tur bizi yapay zekânın sınırlarını zorlamak ve en son teknolojiyi herkesin kullanımına sunmak adına eşsiz bir konuma taşıyor “ifadelerini kullandı.

Seri B turuna liderlik eden General Catalyst, girişimin mevcut yatırımcılarından biriydi. Mistral AI’ın uzun yatırımcı listesinde Lightspeed Venture Partners, Andreessen Horowitz, Nvidia, Samsung Venture Investment Corporation ve Salesforce Ventures, Belfius, Bertelsmann Investment, BNP Paribas, Bpifrance (Digital Venture fonu aracılığıyla), Cisco, Eurazeo, Headline, Hanwha Asset Management’ın girişim fonu, IBM, Korelya Capital, Latitude, Millennium New Horizons, Sanabil Investments, ServiceNow ve SV Angel da yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.