MediaCat

2008’den 2018’e Türkiye

MediaCat, Şubat sayısında Türkiye’nin 10 yıllık değişimini gözler önüne seriyor.

2008’den 2018’e Türkiye

Bu satırları okuyan herkes güne başlarken umutlu, akşam eve döndüğünde umutsuz olduğunu biliyor. Her birimiz gündelik hayatta başka bir şeyler yapıyor, evlerimize döndüğümüzde farklı ruh hallerine bürünüyoruz.

2008'den 2018'e TürkiyeBugün 10 dakika düşünseniz, 10 yıl öncesine göre kötüye giden 50 şey sayabileceğiniz gibi bir o kadar da iyiye giden şey sayabilirsiniz. Kavramamız ve kabullenmemiz gereken, bu iki halin Türkiye’de bir arada olduğu ve ikisinin de “biz” olduğumuz.

MediaCat, şubat sayısı kapağıyla Konda’nın Hayat Tarzları Araştırması’ndan verilerle Türkiye’de 2008 ve 2018 aralığında yaşanan değişimi ortaya koyuyor. Sayıdan diğer başlıklar ise şöyle:

Finans dünyasının en iyileri Sardis Ödülleri’nde

Sardis Ödülleri; finans sektöründe inovasyonu ve pazarlama başarısını kutlamak; bankalar, sigorta şirketleri, finansal teknoloji şirketleri ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hayata geçirilen en yenilikçi projeleri ve üstün pazarlama başarılarını ödüllendirmek üzere hayata geçiriliyor.

2008'den 2018'e Türkiye

Sardis Ödülleri’ne dair tüm detaylar MediaCat’in Şubat sayısında ve Sardisawards.com adresinde.

Dünyanın ilk e-ticaret OTT servisi

“Biliyorum, biraz hayal gibi geliyor. Bize de başta öyle gelmişti.” Mehmet İçağasıoğlu, izleyicilere daha evvel hiç yaşamadıkları, seyir ile e-ticaret arasında pürüzsüz bir geçiş imkânı sunan yeni hamleleri FOXplay’i bu cümlelerle tarif ediyor. İçağasıoğlu ve Evren Ünal, Şubat itibarıyla kullanıcılara merhaba diyen servise ilişkin sorularımızı yanıtladı.

“Biz işimize bakalım”

2008'den 2018'e Türkiye

TBWA’deki uluslararası sorumluluğu 80 ülkeyi kapsayacak şekilde genişleyen Cem Topçuoğlu, zorlu geçeceğini söylediği yıl boyunca tüm liderlere aynı tavsiyede bulunuyor. “Kurallar herkes için aynı, değil mi? Hakem öyleymiş de böyleymiş de… Bırakalım bunları. Çıkıp oynayalım.” Topçuoğlu ile sohbetimiz Şubat sayısında.

Thank God It’s Monday

OECD 2017 verilerine göre, en az haftalık çalışma süresine sahip ülkeler Almanya, Danimarka, Norveç, Hollanda ve Fransa olarak sıralanıyor ve ne tesadüf ki bu ülkelerden ikisi -Danimarka ve Norveç- World Happiness Report 2018 sonuçlarına göre, dünyanın en mutlu beş ülkesinden ikisi.

Elbette bu, rasyonelleri yere basan bir ilişki değil; ancak pek çok beyaz ya da mavi yakalı çalışanın duygularına hitap eden bir bağlantı. Ve bu bağlantının bir ucu, talebi giderek yükselen freelance ve on-demand istihdamına götürüyor bizi.

“Merak olmadan insan olmaz”

2008'den 2018'e TürkiyeO, zamanın donduğu şehirlerin, rafine zevklerin, estetik olanın, entelektüel birikimin ve güzel müziğin hastası. Hayatı boyunca icat çıkarmaktan ve arazi olmamaktan yana olmuş. Esas isminin Sinan olması; babasının, mimar olması yönündeki hevesinden geliyor. Bu yüzden “güzel”i ayırt edebilen gözlere sahip.

Kendinize ait bir ülkeniz olsa, nasıl bir yer olurdu diye sorduğumuzda yine ona özgü bir tavırla karşılaşıyoruz. Ayhan Sicimoğlu’nun hayal gücüne ortak olmak tam anlamıyla bir “zevk”. Yaratıcılığın İzinde söyleşi serimizin Şubat ayı konuğu gezgin, müzisyen ve televizyon programcısı Ayhan Sicimoğlu.

Bir “beyaz tatil” rüyası

Tatil planları yıllardan beri alışılagelmiş şekilde yaz mevsimine denk getiriliyor. Ancak son yıllarda seyahatseverlerin farklı tatil konsepti arayışlarına girmeleri kış turizminin yaz mevsimine alternatif olarak yükselmesini sağladı. Kayak, doğayla iç içe olmak ve kültür gezileri ise kış tatili için öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Kış turizmini Şubat sayısında masaya yatırdık.

“Kurumsal kimlik konusunda takıntılıyız”

2019’da yeni pazarlara açılmayı planlayan Kahve Dünyası, ne gittiği ülkeye ne de şehre göre değişmekten yana. Bir gün asla “Coffee World” tabelasını görmeyeceksiniz diyor Kaan Altınkılıç.

2008'den 2018'e Türkiye
Uzmanlık alanlarının dışında kalan “çay”ı markaya dahil etmenin ise karakterine zarar verebileceğini düşünüyor. Yeni nesli yakalama yolunda mobildeki ve deneyim mağazacılığı ayağındaki varlığını pekiştiren marka, dünyada bir ilk olacağını söyledikleri yeni platformları Bitmeyen Kahve’nin lansmanı için de gün sayıyor.

“Branşları artırmamız gerek”

2008'den 2018'e Türkiye

“Biz artık bir takım kurulup, takım menajeri koltuğunda başkanın arkadaşının oturduğu sahneleri görmek istemiyoruz” diyor Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan. Spor yöneticiliğini geliştirmenin ve spor kültürünü özümsemenin mahiyetini kendisinden dinlerken, Lenovo Türkiye İletişim ve Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık da Lenovo’nun sponsorluk öyküsünü paylaştı bizlerle.

Müşteri gibi düşünmenin zamanı

Müşterilerin sorularını hızlı anlayıp, en doğru şekilde yanıtlama; çalışanlara işlerini kolaylaştıracak, daha verimli bir çalışma ortamı sunabilme ve süreç otomasyonu… Kullanımı bu üç alanda önceliklendirilen yapay zekâ, bankacılıkta yeni deneyimlerin kapısını aralıyor. Geleceğin bankacılığında kıyasıya rekabetin kişiselleştirilmiş çözümler üzerinden yaşanacağı öngörülüyor.

“Artık işimiz reklam şarkısı yazmak”

2008'den 2018'e Türkiye

“Biz şiirin, sözlerin, Anadolu bilgeliğinin, türkülerin, oyun havalarının topraklarında yaşıyoruz. Bizim topraklarımızda bin yılı aşkın süredir sözün ve müziğin hâkimiyeti var” diyen Jingle Jackson Kurucusu Emre Irmak, iyi bir reklam şarkısı yapmanın, iyi bir kreatif direktörle ve reklam yazarıyla birlikte yönetilen bir süreç olduğundan bahsediyor.

“-mış gibi evreni”nde gerçeklik arayışları

Blackfishing endişelerinden tutun da makro influencer mı mikro influencer mı sorusuna kadar, influencer marketing dünyasının karmaşasında kendileri için doğru olanı bulmak ve sahteciliklerin önüne geçebilmek adına markalar yeni stratejilere sarılıyor. Her ne kadar bu dünya, yapısı itibarıyla keskin doğrular ve yanlışlar barındırmasa da, 2019’da bizi nelerin beklediğini anlamakta fayda var.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.