MediaCat

Kadınlar isterse yapar

Kotex, 100’üncü yılını İsterse Yapar hareketiyle kutluyor.

Kadınlar isterse yapar

Bu yıl 100’üncü yılını kutlayan hijyenik ped markası Kotex, kız çocuk haklarını ve eşitliğini gözeten bağımsız yardım kuruluşu Plan International’la işbirliğine giderek İsterse Yapar hareketini hayata geçirdi.

Kurulduğu günden bugüne dek kadınların karşısına çıkan tabuları yıkmak için çalışan ve bugünlerde pandeminin kadınlar üzerindeki orantısız etkisinin yaralarını sarmaya çabalayan Kotex, regl hijyen çözümlerine 2,5 milyon dolar yatırım yapmak için harekete geçti.

Coronavirus pandemisi sürecinde tüm Türkiye’deki kadın sağlık çalışanlarına 700 bin hijyenik ped desteği sağlayarak sağlık çalışanlarına minnettarlıklarını kendi dillerinde ifade ettiklerini söyleyen Kimberly-Clark Türkiye Genel Müdürü Sibel Demir, “Yıllar önce bir sağlık çalışanı tarafından keşfedilen dünyanın ilk hijyenik pedi Kotex olarak sahip olduğumuz bu özel mirasa sahip çıkıyoruz. Sektöründeki klişe ve önyargıları yıkmayı hedefleyerek, tüketicilere cesur, farklı, modern ve ön kabullerden bağımsız bir iletişim diliyle yaklaşmaya devam ediyoruz. 100’üncü yılımızı kutlarken, İstersen Yapar hareketimizle kadınların önündeki bariyerleri yıkmaya, onları her alanda desteklemeye devam ediyoruz” dedi. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Coronavirus salgını bize tüm olumsuzluklarının yanında doktorlar, hemşireler, bilim insanları, mühendisler, çiftçiler, kamu görevlileri, gönüllüler gibi birçok meslek grubunda yer alan kadınların gücünü ve rolünün önemini de gösterdi. Fakat aynı zamanda pandemi kaynaklı iş kaybının kadınlarda daha fazla olduğunu ve 185 ülkede 743 milyondan fazla kız çocuğunun okula gidemediğini görüyoruz. Biz de toplum içindeki tabularla savaşmak, eğitime erişim sağlamak ve kadınların hayallerini sürdürmelerine destek olmak için yeni kapılar açmak için Plan International’la güçlerimizi birleştirdik. Bu işbirliği çerçevesinde regl hijyeni ürünlerine ve eğitimine erişim eksikliğini ele alarak temel hijyen ve regl hijyeni eğitimi de dahil olmak üzere regl hijyen çözümlerine dünya çapında üç yıl boyunca 2,5 milyon dolar yatırım yapıyoruz.”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de Kızlar Sahada ile işbirliğine giderek, Anadolu’da olduğu kadar büyük şehirlerde de çeşitli klişelere sıkışmış olan futboldaki tabuları yıkmayı hedefleyen marka, İsterse Yapar hareketiyle global çaplı bir harekete öncülük ediyor. Kotex, milyonlarca kadın ve kız çocuğunu etkileyen regl hijyeni ve eğitimi konusundaki eksikliğe dikkat çekmek için WASH United tarafından 2014 yılında başlatılan küresel farkındalık programı 28 Mayıs Regl Hijyen Günü’nü de destekliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.