MediaCat

“Kendi hijyenik pedini kendin yap”

Birleşik Krallık’tan maddi yetersizlik nedeniyle hijyen ürünlerine erişimde yaşanan zorluğa dikkat çeken kampanya.

“Kendi hijyenik pedini kendin yap”

Hatırlayanlarınız olacaktır; ABD’deki pek çok eyaletin tampon ve pedlerden vergi almasının âdet döneminin bir lüks olarak görülmesine neden olduğunu iddia eden Period Equity organizasyonu, geçen yıl, söz konusu adaletsizliğe dikkat çekmek amacıyla JWT ile birlikte Amber Rose işbirliğinde mücevher reklamlarını andıran bir kampanya hazırlamıştı.

Birleşik Krallık’ta bedava dağıtılan Metro gazetesinin sayfalarını karıştıranlar, benzer bir motivasyonla hayat bulmuş başka bir hijyenik ped kampanyasıyla karşılaştılar geçtiğimiz günlerde. Bu kez söz konusu olan ise, mücevher gibi kullanılacak bir tampon yerine, gazeteden “kesip kullanılabilecek” bir hijyenik peddi.

"Kendi hijyenik pedini kendin yap"

"Kendi hijyenik pedini kendin yap"

Birleşik Krallık’ta her 10 kadından birinin hijyen ürünü temin edecek maddi olanaktan yoksun olması nedeniyle âdet dönemini tuvalet kağıdı, çorap ve hatta gazete kağıdıyla geçiştirdiği bilgisinden hareketle hayat bulan provokatif gazete ilanı, yeni bir hijyen ürünü markası olan Hey Girls için adam&eveDDB tarafından hazırlanmış.

Gerek adam&eveDDB’nin gerekse medya ajansı 7stars’ın herhangi bir ücret talep etmeden yer aldıkları kampanya kapsamında satın alınan her paket için ihtiyaç sahibi bir kadına bir paket hediye edeceğini duyuran Hey Girls’ün kurucusu Celia Hodson, âdet döneminde kullanılacak hijyen ürünlerine erişimde yaşanan sıkıntının okulda devamsızlığın yanı sıra sportif faaliyetlere katılım ve özgüven üzerinde de olumsuz etkisinin bulunduğunu belirtiyor. Hey Girls ürünlerini satın almanın diğer tüketiciler nezdinde de bir farkındalık oluşturacağını söyleyen Hodson, tüketicilerin kendi alım güçleriyle bu konuda her ay fark yaratabileceklerini söylüyor.

"Kendi hijyenik pedini kendin yap"

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.