MediaCat

Google ve Facebook’a karşı savaş kapıda

Medya şirketleri, Google ve Facebook’a karşı kılıç mı kuşanıyor?

Google ve Facebook’a karşı savaş kapıda

Geçtiğimiz birkaç sene boyunca dijital şirketler, hep Facebook ve Google tarafından yönetilen büyük teknoloji platformlarının adımlarına ayak uydurmak zorunda kaldılar. Facebook Haber Kaynağı’ndaki ya da Google’nın arama motoru algoritmalarındaki ufak değişiklikler, bu küçük şirketler üzerinde büyük olumsuz etkiler gösterdi.

Dijital medya şirketlerinin büyük teknoloji devleriyle mücadelesindeki son karmaşa ise, daha geçtiğimiz hafta meydana gelen ve The Verge, Racked ve SB Nation sitelerinin yayıncısı Vox Media’nın çoğu sosyal medya departmanında görev alan 50 çalışanını işten çıkartması oldu.

“Kimse Facebook ve Google tekeli üzerinde durmuyor”

Teknoloji devlerinin dijital dünya üzerinde bir tekel haline gelen etkisine, geleneksel medya şirketleri artık uyanmaya başlıyor. İspanya’nın Barselona kentinde bu Pazartesi başlayan Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Cable News Network (CNN) Başkanı Jeff Zucker, hükümetlerin, Google ve Facebook’un belirli sektörlerde oluşturduğu tekeli incelemeleri gerektiğinden bahsetti.

Herkesin Time Warner ve AT&T ya da FOX ve Disney işbirliklerinin üzerinde durduğuna ama her nedense Google ve Facebook tekeliyle kimsenin ilgilenmediğine dikkat çeken Zucker, “Hükümetin asıl ilgilenmesi gereken yer orası ve aynı zamanda hükümetin sektördeki diğer şirketlerin de ayakta kalması için yardım etmesi gerekiyor” dedi.

Zucker’in yorumları, geçtiğimiz ay News. Corp. Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Murdoch’un konu hakkındaki sözlerini hatırlattı. Verdiği demeçte Murdoch, aynı kablolu yayın şirketlerinin TV ağlarına içerik için ödediği para gibi, Facebook’un da içerik üreticilerine ödeme yapan bir modelleme geliştirmesi gerektiğini söylemişti. Murdoch, aynı zamanda Facebook’un “yalan haber” problemine de “Facebook ve Google, kâr getiren ama güvenilmez olan korkunç haber kaynaklarını kendi algoritmaları aracılığıyla popülerleştirdi” sözleriyle değinmişti.

Zucker ve Murdoch konu hakkındaki görüşleriyle, bu sene büyük medya organizasyonlarının dijital reklamcılık gelirlerinin çoğunu elinde tutan Facebook ve Google gibi teknoloji devlerine karşı sert bir duruş sergileyeceğinin en net sinyallerini vermiş oldu.

Bu ayın başında da CNN çok sayıda çalışanını işten çıkararak dijital iş yapısında yenilenmeye gitmişti. Şirket, işten çıkarmalarını “dijital medya sektöründeki problemlerin bir yansıması”  olarak nitelendirmişti.

Facebook ve Google tarafından domine edilen bu dijital sektör, CNN ve FOX News gibi büyük medya şirketleri için büyük bir engel teşkil ediyor. Her ne kadar her şey çok yavaş ilerlese de şimdiye kadar gördüklerimiz, medya ve teknoloji devleri arasında bir savaşın kapımızda olduğuna işaret ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.