MediaCat

Yayıncılar dijital tekele savaş açtı

ABD’li yayıncılar Facebook ve Google’a karşı güçlerini birleştirdi.

Yayıncılar dijital tekele savaş açtı

Yayıncıların; Facebook ve Google’a daha fazla miktarda reklam parası kaptırıp, dağıtım konusunda kontrolü kaybetmeleri yeni bir birliğin oluşumuna yol açtı. Buna göre Wall Street Journal, New York Times, Washington Post, Tronc ve daha küçük bazı yayıncılar güçlerini birleştirdi. The News Media Alliance (Haber Medyası İttifakı) adı verilen ve 2 bin yayıncıdan meydana gelen bu organizasyon ABD Kongresi’ne, ikilinin kurduğu tekelin önüne geçecek bir sınırlı muafiyet (limited antitrust exemption) talebinde bulunacak.

Organizasyonun bu talepteki amacı ise, “Amerika’da yerel organizasyonların ortaya koyduğu gazeteciliği uzun vadede korumak amacıyla, iki baskın online haber dağıtımcısı olan Google ve Facebook’la iş modeli çözümleri üzerine somut müzakereler içine girmeyi sağlamak” olarak açıklanıyor. NMA’nın CEO’su David Chavern, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada bu taleplerin, gelir ve veri “adil hisse”si, abonelik modelleri ve yayıncıların fikir haklarının koruma altına alınması gibi başlıkları içerdiğini belirtti.

Google ise yaptığı açıklamada, “Biz yeni yayıncılara, dijitale geçiş sürecinde başarılı olmaları için yardımcı olmak istiyoruz. Son yıllarda, özellikle dağıtım, sermaye ve gazetelere destek konusunda, çok sayıda özelleştirilmiş ürün ve teknoloji geliştirdik” dedi ve bu önceliği, yayıncılara hem fırsatları değerlendirmede hem de zorlu anlarında yardımcı olarak devam ettireceklerini belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.