MediaCat

Facebook WhatsApp’ı marka mesajlarına açmaya hazırlanıyor

“Sizin ve işletmelerin WhatsApp’ı kullanarak iletişimde olmanızın yollarını araştıracağız.”

Facebook WhatsApp’ı marka mesajlarına açmaya hazırlanıyor

Facebook 2014 yılında satın aldığı ve kuruluşundan beri reklamsız bir platform politikası güden WhatsApp’i marka mesajlarına açmaya ve WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook reklamlarına yön vermek üzere kullanmaya hazırlanıyor.

WhatsApp, dün yayınlanan ve şirketin önümüzdeki dönemde yürürlüğe girecek gizlilik politikası değişikliklerini konu alan bir blog yazısında, kullanıcıların kişisel verilerinin kullanımının nasıl etkileneceğini açıklarken platformun pazarlama faaliyetlerine açılabileceğinin işaretini verdi. Değişiklikler sayesinde kullanıcı verileri Facebook tarafından çekilip haber kaynağında daha uygun reklamlar sunmak üzere kullanılacak.

Yazıda verilerin WhatsApp üzerinden hangi pazarlama faaliyetleri için kullanılabileceği konusunda ise şunlar kaydediliyor: “Gelecekte; sipariş, işlem, teslimat ve gönderi bildirimleri, ürün ve servis güncellemeleri ve pazarlama gibi konularda sizin ve işletmelerin WhatsApp’ı kullanarak iletişimde olmanızın yollarını araştıracağız. Örneğin, seyahatinizle ilgili uçuş durum bilgisi alabilirsiniz, bir satın almanızla ilgili fatura alabilirsiniz veya teslimatınızla ilgili bildirim alabilirsiniz. Alabileceğiniz pazarlama mesajları ilginizi çekebilecek bazı teklifler sunabilir.” Öte yandan yazıda üçüncü parti bant reklamlara hâlâ izin verilmediği ifade ediliyor.

Verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda ise şunlar kaydediliyor: “Facebook ve Facebook şirketler ailesiyle bazı bilgileri paylaşmayı planlıyoruz. Bu, örneğin, spam (istenmeyen) ve taciz edici mesajlarla daha iyi savaşmamızı, Facebook ve Facebook şirketler ailesiyle daha koordineli çalışmamızı ve hizmetlerimiz arasındaki deneyimi geliştirmemizi sağlayacak. Örneğin, hizmet koşulları ve gizlilik politikamızı onayladığınızda, WhatsApp’ta doğruladığınız telefon numaranız, servisimizi en son ne zaman kullandığınız gibi bazı hesap bilgilerinizi Facebook ve Facebook şirketler ailesiyle paylaşacağız.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.