MediaCat

Google mobil siteleri uyarıyor

Kaliforniyalı teknoloji devi, rahatsız edici pop-up’lar kullanan mobil siteleri “cezalandırmaya” hazırlanıyor.

Google mobil siteleri uyarıyor

Eylül 2015’te yaptığı bir duyuruda ziyaretçilerine mobil uygulamalarını yüklemeleri için tam sayfa ilanlar gösteren internet sitelerinin sıralamasını düşüreceğini söyleyen Google, salı günü yayınladığı yeni bir duyuruyla uyarısını bir adım ileriye götürerek mobil sitelerde kullanıcı deneyimini verimsiz kılan her türlü pop-up reklamı cezalandıracağını açıkladı.

Yayınladığı blog yazısında “Rahatsız edici reklamlar yayınlayan mobil sitelerde kullanıcı deneyimini, içeriğin derhal erişilebilir olduğu mobil sitelere kıyasla daha verimsiz oluyor” diyen Google, bununla birlikte, pop-up’lara yekten karşı değil: Ziyaretçilerin yaşını doğrulamak veya onları internet sitesinin cookie kullandığı konusunda bilgilendirmek amacıyla beliren pop-up’ların yanı sıra “ekranın makul bir alanını kaplayan” reklamlar Google’ın cezalandırmayı planladığı reklamlar arasında yer almıyor.

Google'dan mobil sitelere gözdağı
Google’a göre sorunlu pop-up örnekleri
Google'dan mobil sitelere gözdağı
Google’a göre sorunsuz pop-up örnekleri

Niyeti ciddi olmakla birlikte, Google, internet sitelerine kendilerini yeni duruma hazırlamaları için zaman tanıyor: Kaliforniyalı teknoloji devinin hayata geçirmeyi planladığı değişiklik 10 Ocak 2017 itibarıyla geçerli olacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.