MediaCat

Facebook reklam engelleme yazılımlarına savaş açtı

“Kullanıcılar içerik kadar reklam da görmek istiyor.”

Facebook reklam engelleme yazılımlarına savaş açtı

Facebook yeni güncellemelerle bir yandan kullanıcılara kendilerine gösterilen reklamlar üzerinde daha fazla söz hakkı tanırken diğer yandan reklam engelleme yazılımlarının çalışmasını engelleyecek.

Sosyal paylaşım sitesinin kullanıma sunduğu yeni reklam tercihleri aracı, kullanıcılara hem tanımlanmış ilgi alanları hem de belirli reklamverenler üzerinden kendilerine gösterilmesini istemedikleri reklamları seçme imkânı sağlıyor. Kullanıcılar oldukça detaylı bir ilgi alanları listesini kullanarak hangi konularda reklamlarla rahatsız edilmek istemediklerini belirtebiliyorlar. Eğer seyahatle veya kedilerle ilgili reklamlar görmek istemiyorsanız bunun ayarını yapabiliyorsunuz. Öte yandan, site, size hangi reklamverenler tarafından hedeflendiğinizi de gösteriyor. Eğer bir reklamverenin e-posta listesinde yer alıyorsanız bu reklamverenin sizi Facebook’ta bulmasını engelleyebiliyorsunuz.

“Reklamverenler harcadıkları paranın daha etkili bir şekilde kullanıldığından emin olmak isterler” diyor Adam Bosworth. Facebook’un reklam ve iş platformundan sorumlu başkan yardımcısı, bu yeniliğin kullanıcılara kendi ilgi alanlarıyla daha alakalı reklamlar gösterilmesini sağlarken reklamverenler açısından da faydalı olacağını belirtiyor. E-posta listesi kullanılarak oluşturulan özel hedef kitleler Facebook’un en etkili erişim araçlarından biri olmasına rağmen bazı uzmanlar yeni düzenleme sayesinde reklamların daha doğru kişilere gösterilerek kendiliğinden optimize edileceği görüşünde.

Facebook reklam engelleme yazılımlarına savaş açtı

Facebook şu anda olduğundan daha da hâkim bir konuma gelebilir

Bosworth aynı zamanda reklam engelleme yazılımlarının sponsorlu paylaşımları diğer paylaşımlardan ayırt etmesini zorlaştıracak yeni bir güncelleme hazırlığının da duyurusunu yaptı. Ad-blocker’lar şu anda masaüstünde diğer siteler gibi Facebook’ta da reklamların görüntülenmesini engelleyebiliyor.

Reklam engelleme yazılımları reklam sektörünün son dönemdeki en önemli tartışma konularından biri. İnteraktif reklamcılık derneği Interactive Advertising Bureau’ya göre dünyadaki internet kullanıcılarının dörtte biri bu tür yazılımlar kullanıyor.

Bosworth Facebook’un reklam engelleme yazılımlarına yaklaşımını şu sözlerle özetliyor: “Eğer insanlar gerçekten reklamları engellemek istiyorlarsa içeriği derinlemesine incelemeleri gerekir, bu da gerçekten yavaş bir şeydir. Facebook’ta reklamları görüp görmeme seçeneği olan ve Facebook’u daha yavaş deneyimleyen herkes kendilerine reklamların gösterilmesini tercih edecektir.”

Facebook’un reklam engelleme yazılımlarını engellemesi şirketi internet reklam pazarında şu anda olduğundan daha da hâkim bir konuma getirebilir. Reklam engelleme yazılımlarına karşı reklam şifreleme teknolojileri geliştiren ABD’li reklam teknolojisi şirketi Secret Media’nın CEO’su Frédéric Montagnon Advertising Age’de yer alan değerlendirmesinde, Facebook’ta erişim kaybetmediklerini anlamaya başlayan reklamverenlerin gittikçe artan bir şekilde platformdan reklam satın aldıklarını belirtiyor. “Başka yerlerde, hedeflemek istedikleri kullanıcıların önemli bir bölümüne erişemediklerini biliyorlar” diyor Montagnon.

Facebook, reklam engelleme yazılımlarına karşı aldığı önlemlerin kullanıcıların siteyi bütünüyle deneyimleyebilmesine yönelik olduğunu; kullanıcıların kendi tercihlerine göre kendilerini hedefleyen reklamlar görmeye en az kendi beğenilerine göre kendilerine sunulan içerik kadar meraklı olduklarını belirtiyor.
Öte yandan Facebook’un bu yılın ikinci çeyreğine yönelik faaliyet raporuna göre şirketin reklam gelirinin yüzde 84’ü Facebook’un mobil uygulamasından kaynaklanıyor. Mobil reklamlar ise reklam engelleme yazılımları tarafından engellenemiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.