Mobildeki duopoli devam edecek

eMarketer, Facebook ve Google'ın tahakkümünde gelişen mobil reklamcılığın geleceğine dair hazırladığı raporu yayınladı.

16.03.2017 - 10:51 | Haluk Kasarcı

Mobildeki duopoli devam edecek

New York merkezli pazar araştırma şirketi eMarketer’ın, reklam yatırımlarının büyük bölümünü çekmeye devam eden mobil üzerine yayınladığı son rapor Facebook ve Google’ın liderliğinde büyüyen mecranın geleceğine ilişkin dikkat çekici tahminler ortaya koyuyor. Tahminler, aramanın (search) Google, görüntülemenin (display) ise Facebook kontrolünde büyümeye devam edeceği yönünde.

Mobil reklamcılık konusunda uzunca süredir devam eden duoplinin devam edeceğini öngören rapora göre Facebook ve Google, 2017’de mobil reklamcılığın yüzde 57’sini, 2019’da ise yüzde 60’ını kontrolleri altına almış olacak. Reklam yatırımlarının mobile kayma süratine bakılırsa bu, iki platform için harika bir haber.

Google mobilin zirvesinde yalnız

2017’de arama temelli reklamlarda yüzde 77,8’lik pazar payına sahip olacak Google bu sayede 28,5 milyar dolarlık bir gelir elde edecek. eMarketer’ın analizine göre bu oran 2019’a gelindiğinde yüzde 80’e, elde edilen gelir de 36,6 milyar dolara çıkacak.

eMarketer öngörü analistlerinden Monica Peart konuya ilişkin yaptığı açıklamada Google’ın kurduğu bu büyük hegemonyaya açıklık getiriyor. Peart, “Google’ın aramada, özellikle de mobil aramada kurduğu bu büyük tahakküm, tüketicilerin her geçen gün herhangi bir ürün veya yönlerini bulmak için akıllı telefonlarında arama yapmayı daha çok tercih etmeleriyle alakalı” diyor. Peart’e göre önümüzdeki dönemde hem Google hem de mobil aramaya dayalı reklamcılık bu davranışsal değişiklikten faydalanmaya devam edecek.

Facebook display’de rakiplerinden ayrışmayı başardı

eMarketer analistleri arama konusunda Google’ın kurduğu hakimiyete dikkat çekerken, görüntüleme konusunda ise Facebook’un, aralarında Google’ın da yer aldığı Yahoo ve Twitter gibi rakiplerinden ayrışmayı başardığı görüşünde. Yayınlanan rapor, Facebook’un ABD’deki görüntülemeye dayalı reklamcılıkta yüzde 39 pazar payına sahip olacağı öngörüsünü içeriyor. 2019’da pazarın yüzde 43,7’sini kontrol edeceği tahmin edilen Facebook’un bu sayede 23,9 milyar dolarlık bir gelir elde edeceği de yayınlanan tahminler arasında.

eMarketer’a göre Facebook’un görüntüleme konusunda elde ettiği pazar payında Instagram’ın katkısı büyük. Monica Peart, “Facebook kullanıcıları platformdaki videolarla adeta büyülenmiş durumdalar; üstelik sadece Facebook’taki videolarla da değil, Instagram’dakilerle de” diyor ve ekliyor “Canlı veya kaydedilmiş fark etmeksizin video, kullanıcıyla etkileşim sağlamak ve reklamverenleri heyecanlandırmak için büyük bir itici güç.”

eMarketer raporunun yakın zamanda halka arzı gerçekleşen Snapchat’in, Google ve Facebook ile rekabet edeceğini düşünenlere de bir yanıtı var. Rapora göre Snapchat 2017’de mobil reklam pazarının yalnızca yüzde 1,3’ünü, ilerleyen dönemde ise yüzde 2,7’sini elde etmiş olacak.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.