Çocuklara özel Instagram planı rafa kalktı

Facebook eleştiriler üzerine projenin ertelenmesine karar verdi.

28.09.2021 - 11:56 | Sencer Uçar

Instagram 2 milyar kullanıcıya ulaştı

Bir süredir çocuklara yönelik Instagram Kids uygulaması üzerinde çalışmalar yürüten Facebook, Instagram’ın başta genç kızlar olmak üzere çocuklar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığına yönelik eleştirilerin artması üzerine projeyi rafa kaldırdı.

Söz konusu karar, Facebook’un 13 yaş altı kullanıcılara özel bir Instagram uygulaması sunma planlarından tamamen vazgeçtiği anlamına gelmiyor ancak paylaşılan açıklamaya göre, planlanan ürünün değeri ve ürüne duyulan ihtiyacın ebeveynler, uzmanlar ve devlet yetkilileriyle değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç var.

Uygulamaya karşı olanların bu gelişmeyi, projenin kötü bir fikir olduğun itirafı olarak değerlendireceğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Instagram Başkanı Adam Mosseri, “Gerçek şu ki çocuklar zaten online dünyada. Yaşlarına uygun, çocuklara özel bir deneyimin ebeveynler için bugünün koşullarından çok daha iyi olacağı fikrindeyiz” yorumunda bulundu.

Bu ay Wall Street Journal’da yer alan bir dosyada, Facebook’un, Instagram’ın genç kullanıcıların mental sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önemsemediği ve konu üzerine gerçekleştirdiği araştırmaları, kendisinden talep eden kurum ve akademisyenlerle ya da kamuoyuyla paylaşmadığı belirtilmişti. Öte yandan Facebook’un araştırmalarında, her üç genç kızdan birinin uygulamada gezindikten sonra bedenleri hakkında kötü hissettikleri görülüyordu.

Mayıs ayında ise ABD’de 44 başsavcı Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den projeden vazgeçilmesini talep etmişti.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.