MediaCat

WARC’tan 2019 reklam harcamaları öngörüleri

WARC, Global Reklam Trendleri raporunu paylaştı.

WARC’tan 2019 reklam harcamaları öngörüleri

WARC, reklam sektörünü 2019’da nelerin beklediğine ışık tutan raporu WARC Global Reklam Trendleri’ni paylaştı.

96 ülkeye ait verilerin analiz edilmesiyle hazırlanan raporda 2018 yılında reklam harcamalarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,4 artışla 590 milyar dolar seviyesine çıktığı kaydedildi. Geçen yıl meydana gelen yüzde 5,4’lük büyümeyle birlikte reklam harcamaları 2011’den bu yana en iyi performansını sergilemiş oldu. Raporda, itici gücün internet reklamcılığı olmasına rağmen Google ve Facebook duopolü haricinde online pazarın gösterdiği zayıflama sinyallerine dikkat çekildi.

Raporda 2019 yılında reklam harcamalarının yüzde 4,3 büyüyerek totalde 616 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak Google ve Facebook dışarıda tutulduğunda, 2019 yılında internet reklamı harcamalarında yüzde 7,2’lik düşüş bekleniyor. 2018 yılında Facebook ve Google’ın internet reklamı harcamalarındaki payı yüzde 56,4 olarak hesaplanırken, ikilinin payının 2019’da yüzde 61,4’e çıkması ve reklam gelirlerinin de 176,4 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

İnternet reklamcılığı pazarının tümüne bakıldığında, harcamaların bu yıl yüzde 12,1 artışla 287 milyar dolara ulaşması ve global medya harcamalarının yüzde 46,7’lik payının da internete gitmesi bekleniyor.

Mobil reklam harcamalarının internet reklamcılığındaki payını yüzde 21,9 artırarak 165,7 milyar dolara çıkarması öngörülüyor. Öngörünün gerekleşmesi durumunda mobil, araştırmadaki 96 ülkedeki en büyük ikinci reklam mecrası pozisyonuna gelmiş olacak; Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da ise mobil, televizyonu geride bırakacak.

Açıkhava mecrası, özellikle de gelişmiş pazarlarda, dijital site entegrasyonlarından faydalanmaya devam edecek. Bu yıl açıkhavada gerçekleşecek yüzde 2,3’lük büyümenin dijital açıkhava reklamlarından gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl yüzde 1,2 büyümeyle 32,5 milyar dolara ulaşan radyo reklamları harcamalarında artışın devam edeceği ve radyoda bu yıl yüzde 1’lik bir büyüme yaşanacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre, açıkhava ve radyonun global reklam harcamalarındaki payı bu yıl azalacak. Sinema, mobille birlikte global reklam harcamalarındaki payı azalmayan tek reklam mecrası olacak. Sinemadaki reklam harcamalarının 2019’da yüzde 7,7 artması ve 4,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Televizyon, global reklam harcamalarında 195,5 milyar dolarla tüm mecralar arasında tekil olarak birinci sırada yer almaya devam edecek ama 2018’e kıyasla 1,3’lük bir düşüş sergileyecek. Rapora göre, basılı ilanlar ise bu yıl yüzde 6,9 oranında düşüş yaşayacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.