Dünya devlerinden Trump’a açık mektup

Apple, Microsoft, Google, Facebook ve diğer 21 şirketten Trump'a önemli uyarı.

01.06.2017 - 17:29 | Sencer Uçar

Dünya devlerinden Trump'a açık mektup

Başta Apple, Google, Facebook, Microsoft, HP, Intel ve Adobe olmak üzere toplamda 25 şirket tarafından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a hitaben ortak bir mektup kaleme alındı. New York Times’da tam sayfa yayınlanan mektupta, Amerika Birleşik Devletleri’nin, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla imzalanan Paris Anlaşması’ndan çekilmemesi gerektiğine dair görüş bildiriliyor. Wall Street Journal ve New York Post’ta da yer alan mektupta, “Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ya da faaliyet gösteren bazı büyük şirketler olarak, Birleşik Devletler’i iklim değişikliği hususunda imzalanan Paris Anlaşması’nda tutmanızı şiddetle davet ediyoruz” ibaresi yer alıyor. Mektupta, iklim değişikliğinin iş dünyası ve fırsatları için risk teşkil ettiği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmemesinin ülke ekonomisine birçok açıdan fayda sağlayacağı vurgusu yapılıyor.

Şirketlerin Paris Anlaşması çerçevesinde attıkları ekonomiye fayda sağlayan adımların hatırlatıldığı mektupta, sarf edilen emeğin karşılığını bulabilmesi için devlet liderlerinin de üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiği belirtiliyor.

143 ülkenin imzası bulunan Paris Anlaşması, iklim değişikliğinin yol açtığı sonuçların mümkün olduğunca telafi edilmesini hedefliyor. Amerika Birleşik Devletleri, anlaşmaya resmi katılımını geçtiğimi Kasım ayında gerçekleştirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkesinin Paris Anlaşması’ndan çekilebileceği yönünde görüş belirtmişti. Dünyanın önde gelen şirketlerinden gelen bu açık mesajın Trump’ın olası kararı üzerinde nasıl etki edeceği ise merak konusu.

 

Kaynak: Engadget

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.