MediaCat

Geleceğin stratejik planlama ekibi

WARC imzalı The Future of Strategy raporunun üçüncü bölümünde konu “yeni dönemin planlamacıları”.

Geleceğin stratejik planlama ekibi

Pazarlama iletişimi konusunda uluslararası bir referans kaynağı olan online platform WARC.com, “Stratejistlerin rolü nasıl bir evrim geçiriyor?” sorusuna yanıt arayan The Future of Strategy anketinin sonuçlarına baktığımız seride üçüncü bölümdeyiz. “Stratejinin Bugünü” ve “Fırsatlar ve Meydan Okumalar” bölümlerinin ardından “Geleceğin Stratejik Planlama Ekibini Oluşturmak” bölümüyle birlikte rotamızı geleceğe çeviriyoruz.

Strateji kadroları genişliyor

“Geçtiğimiz 12 ay içerisinde strateji ekibinizin nüfusu azaldı mı arttı mı?” sorusuna gelen yanıtlar ışığında, stratejik planlama departmanlarının büyük oranda (Asya Pasifik dışında) genişlediği görülüyor.

The Future of Strategy’ye EMEA’dan katılanların yüzde 60’ı ekiplerinin geçtiğimiz yıla oranla büyüdüğünü ifade ederken; planlama ekiplerindeki genişleme en çok dijital/spesifik uzmanlık alanlarında faaliyet gösteren ajanslarda (yüzde 67) ve yaratıcı ajanslarda (yüzde 53) yaşanmış görünüyor.

Geleceğin stratejik planlama ekibi

Soruşturan zihinler aranıyor

Rakamların genişlediğini söylediği stratejik planlama ekipleri, bu genişlemeyi hangi niteliklere sahip isimlerle gerçekleştirmek istiyor? Yanıt yine The Future of Strategy’de. Bölge bağımsız olarak, ankete katkı sağlayan tüm katılımcılar, yeni stratejistlerde görmek istedikleri özellik olarak “ilgili ve öğrenmeye açık” olmayı işaret ediyor. Katılımcıların yüzde 63’ü, “her zaman daha fazlasını öğrenmeye çabalayan” birinin planlama ekibinde yer almasını istiyor.

“Yeni bir stratejistte aradığınız karakteristik özellikler nelerdir?” sorusuna verilen yanıtlardan çıkan belki de en şaşırtıcı sonuç “Yetenek: teknik bilgi ve meziyetler, akademik dereceler” tercihinin tüm bölgelerde en az tercih edilen yanıt olması.

Geleceğin stratejik planlama ekibi

Bildik meziyetler,  alışılmışın dışında bir sürat

The Future of Strategy’ye göre yeni stratejistlerde, seleflerinde arananlardan çok daha farklı meziyetler aranmıyor. Öyle ki yeni kuşak stratejistleri ayrıştıracak olan şey yetenek seti değil, bu temel değerleri ne denli süratli kullanabildikleri. Ankete anonim olarak katılanlar tarafından zikredilen şu cümle, durumu özetliyor: “Bugünlerde fazla zamanımız yok, bu yüzden kreatifler bizim kıymetimizi daha iyi biliyor. Zaman kısıtlamaları planlamacıları çok daha önemli kıldı. Reklamcılık eskiden çok daha rahat bir işti!”

Çeşitlilik artmalı

Katılımcıların  çoğunluğu tarafından telaffuz edilmemiş olsa da uzun süredir reklam dünyasının gündemini (özellikle cinsiyet eşitliği konusunda) meşgul eden çeşitlilik sağlama ihtiyacı da The Future of Strategy’nin bulguları arasında. Farklı arka planlardan gelen, yaşça ve yetenek setleri konusunda çeşitlilik gösteren stratejik planlama ekiplerinin kurulması gerektiğini ifade eden katılımcılar dikkat çekiyor. Bu isimlere göre stratejinin değişen doğası ve fonksiyonu gereği farklı bakış açılarına sahip olmayı bir zorunluluk haline getiriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.