Stratejik planlama kültürü nedir?

WARC’un global araştırması The Future of Strategy’de son bölümdeyiz. Gündem: işbirliği.

18.07.2017 - 16:13 | Haluk Kasarcı

Stratejik planlama kültürü nedir?

WARC.com tarafından yapılan ve “Stratejistlerin rolü nasıl bir evrim geçiriyor?” sorusuna bizzat stratejistlerin verdiği yanıtlarla hayata geçirilen The Future of Strategy’de son bölümdeyiz. Bugüne dek “Stratejinin Bugünü”, “Fırsatlar ve Meydan Okumalar” ve “Geleceğin Stratejik Planlama Ekibini Oluşturmak” başlıkları altında incelediğimiz raporun son gündem maddesi ise “Planlama Kültürü İnşa Etmek”.

Oturma düzeninin önemi

Future of Strategy’ye katılan isimlerin hemfikir olduğu bir konu var: Başarılı bir stratejik planlama ekibi kurabilmek adına planlama ve kreatif departmanlardaki bireylerin uyum içinde çalışabilmeleri elzem. Katılımcılar bu noktada, ajanstaki oturma düzenine dahi sirayet etmesi gereken bir birliktelikten bahsediyor. Departmanların birlikte mi yoksa ayrı ayrı mı oturmaları gerektiği konusunda ise bir fikir birliği yok.

İyi araç ve süreçler eşittir iyi planlar

Anketin katılımcılarına göre iyi araçlara ve iş süreçlerine sahip olabilmek, “planlama kültürü” oluşturabilmek adına kritik kalemlerden. Brief’lerin nasıl çözümleneceğine dair üzerinde anlaşmaya varılmış bir dizi yöntemin belirlenmiş olması da stratejistlerin altını çizdiği noktalar arasında. Kimi stratejistlere göre “planlama kültürü” oluşturmanın önündeki engellerden biri junior stratejistlerin kimi temel değerlere yabancı olmaları ve bunun bir dizi anlaşmazlığı beraberinde getirmesi. Future of Strategy, planlama hususunda daha derinlemesine bir eğitim programı olmasının faydalı olabileceğini ortaya koyuyor.

Lider etkisi

“Bir ajansın planlama kültürü oluşturması için ne gerekir?” sorusunu da gündeme getiren Future of Strategy, stratejistlerin lider rol üstlenecek isimlere sıcak baktığını ortaya koyuyor. Birçok katılımcının yanıtlarında tekrar tekrar karşılaşılan bir tema olan “güçlü lider”le kast edilense “kıdemli stratejistin ekibini motive etme biçimi ve ajans içindeki diğer yönetici isimler arasındaki konumu.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.