MediaCat

Kakao atıklarından yaşam merkezine

Valentino Gareri Atelier’den kakao ve okyanus kokusunun birbirine karıştığı sürdürülebilir yaşam alanı.

Kakao atıklarından yaşam merkezine

Mimarlık şirketi Valentino Gareri Atelier, Ekvadorlu çiftçiler için yapımında kakao atıkları ve üç boyutlu baskı yönteminden yararlanılacak bir eko-köy tasarladı. İnşaat çalışmalarına bu yıl içinde başlanması planlanan proje, kakao çiftçilerinin yaşadığı ve kakao yağı ile çikolata üretmek için çalıştığı Ekvador’un Manabi bölgesinde, okyanus kıyısında konumlanacak.

Çikolata üretimi sırasında artan kakao kabuğu atık biyofilamentlerinden üretilecek olan evlerde, bambu ve ahşap gibi bir dizi çevre dostu yerel malzeme de kullanılacak. Köyün bitki örtüsü ağırlıklı olarak palmiye ağaçlarından oluşurken, evlerin dış cephelerinin tasarımında Ekvador evlerinden ve kakao ağaçlarının meyvelerinin renklerinden ilham alınacak.

Aynı zamanda bir turizm merkezi olarak tasarlanan köy, sakinlerini ve ziyaretçilerini köyün olanaklarını bisikletle veya yürüyerek deneyimlemeye teşvik edecek geniş bisiklet yolları ve trafiğe kapalı bulvarlara ev sahipliği yapacak. Köyde, elektrikli otomobiller için şarj istasyonları da yer alacak.

Modüler, işlevsel, sürdürülebilir, teknoloji destekli ve bağlantılı tasarım ilkeleriyle oluşturulan proje hakkında Mimar Valentino Gareri, “Döngüsel ekonominin temel ilkelerini o kadar zorladık ki, tüm projenin tasarım felsefesini şekillendirdiler. Atıklar sadece kaynaklara değil, mimari yapılara da dönüştürülebilirler. Çok uzak olmayan bir gelecekte, tamamen doğal malzemelerden yapılmış binalar tasarlayabilecek, yaşam döngülerinin sonunda onları geridönüştürerek ya da yenilerini yaratarak doğaya geri döndüreceğiz” yorumunda bulunuyor ve ekliyor: “Bu köy ise döngüsel ekonomi inovasyonlarının yeni Silikon Vadisi olacak”.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.