MediaCat

Bir bardak umut

Malavi, Zomba’daki topluluğun temiz içme suyuna kavuşmasını işleyen WaterAid’den umut dolu bir mesaj.

İhtiyaç sahibi topluluklara temiz içme suyu, sanitasyon ve hijyen sağlamak için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu WaterAid, Don’t Panic imzalı kampanyasında ihtiyaçlardan ziyade faaliyetlerinin neticelerini ekrana taşıyor.

STK’nın bağışçılarına seslendiği film, temiz içme suyuna ilk kez kavuşan Malavi, Zomba’daki bir topluluğun küçük üyesi Lucia’nın öyküsüne odaklanıyor. Topluluğun temiz içme suyuyla dolu ilk bardağı Lucia’nın dikkatli avuçlarında tehlikeleri aşıp, ömrünün geri kalanını temiz su sorunu olmadan geçirecek büyükannesine ulaşıyor.

Filmin nasıl yapıldığının nihai ürün kadar önemli olduğunu ifade eden WaterAid Kitlesel Etkileşim Direktörü Nick Miller, “WaterAid, temiz su, uygun tuvalet ve iyi hijyen sağlamak adına dünyanın dört bir yanındaki topluluklarla el ele çalışıyor. Bu nedenle, yeni kampanyamızda Malavi, Zomba’daki topluluklarla işbirliği içinde çalışmak mantıklıydı. Lucia’nın öyküsü, küçük bir kızın büyükannesine duyduğu sevginin yanı sıra, temiz suyla büyüyebileceği için hayatının onunkinden ne denli farklı olacağının da öyküsü” diyor.

Don’t Panic Kreatif Ortağı Rick Dodds ise, “Londra’daki ofisimizden oturup hiç gitmediğimiz ya da konuşmadığımız bir topluluk hakkında bir senaryo yazmak zor, adil de değil. Bu işte çalışacağımızı duyar duymaz farklı bir rota izlemeye karar verdik. Ellie Moore (strateji ortağı) ve ben, Zomba’ya gittik, oradaki insanlarla tanıştık. Hayatlarını dinleyerek, onları tanıyarak zaman geçirdik. Bu deneyim fikirlerimizi etkiledi. Birkaç ay sonra Anonymous Content’ten Elena Petitti di Roreto ile birlikte senaryoyu Malavi’nin Zomba kentindeki aynı topluluklarla çektik” bilgisini paylaşıyor.

Don’t Panic  Strateji Ortağı Ellie Moore ise ajansın bu kampanya için yeni bir pozisyon (kültür direktörü) yarattığını ifade ederek, “Dennis Lupenga bir Malavili ve topluluğu iyi tanıyor. Onun işi sürecin her ayrıntısının oradaki gerçeklerin doğru yansıtmasından emin olmak ve her ayrıntının kültürel açıdan dikkate alınmasını sağlamaktı. Kampanyaya muazzam bir özgünlük kattı ve işbirliğine dayalı bir prodüksiyon yarattı” diyor.

Malavi’de her üç kişiden birinin temiz suya erişiminin olmadığını söyleyen Kültür Direktörü Dennis Lupenga, “Lucia ile benzer yaşlarda olup, su için kilometrelerce yol yürüyen, bunun için de çoğu zaman okulundan mahrum kalan başka kızlar da olacak. Bu durum değişmeli. İlk bardak gibi küçük anlar büyük değişimleri temsil edebilir. WaterAid olarak tam da bu nedenle buradayız. Topluluklarla çalışıp, onlara ve gelecek nesillere temiz su ulaştırmak için” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.