MediaCat

Eşitsizliğin sembolü kare top

Allianz, futbolda kadınların önündeki engellere kare futbol topuyla dikkat çekiyor.

Futbol maçları 90 dakikadır ve futbol topuyla oynanır. Bunlar hepimizin bildiği, kadın erkek demeden her futbolcu için geçerli olan kurallar ama aynı sahada aynı şey oynansa da şartların kadınlar açısından adil olduğunu söylemek güç. Örneğin Avrupa’nın önde gelen liglerinde her 100 kadın futbolcudan 12’si maaş almadan oynuyor. Yine başlıca liglerde her dört kadından biri profesyonel olarak kabul edilmiyor. Kadınların yüzde 64’ü finansal engeller yüzünden futboldan vazgeçmek zorunda kalıyor.

Kadınların başta futbol olmak üzere sporda karşılaştıkları eşitsizliğe dikkat çekmek, genç yeteneklerin hedeflerine finansal bilgi birikimi ve güvenle ulaşmalarını sağlamak isteyen sigorta markası Allianz, sporda cinsiyet eşitsizliğine kare şeklindeki futbol topuyla dikkat çekiyor.

Topun herkes için yuvarlak olması gerektiğine inanan Allianz’ın kare topu, kadınların kariyerlerinde karşılarına çıkan saçma finansal engelleri sembolize etmek üzere tasarlandı. Edelman ve Resenreich işbirliğiyle tasarlanan kare top, kadınların profesyonel futbol oynamaları için neleri aşmaları gerektiğine dair gerçekleri ve istatistikleri gösteren dokuz farklı renk katmanı barındırıyor.

Farkındalığın yayılması adına takımlara ve influencer’lara dağıtılan kare top, FC Bayern’in sezon açılış etkinliğinde de sergilendi. Milli takımdan futbolcular futbol hayallerinde önlerine çıkan engelleri anlatarak kampanyaya destek veriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.