MediaCat

İçimizdeki savaş

ABD’li sivil toplum kuruluşundan ahlaki zedelenme üzerine bir farkındalık kampanyası.

İçimizdeki savaş

Kişinin, kendi ahlaki değerlerini zedeleyecek bir eylemde bulunması neticesinde yaşadığı vicdan azabı olarak tanımlanabilecek ahlaki zedelenme [moral injury], ABD’li sivil toplum kuruluşu Volunteers of America’nın kıdemli başkan yardımcısı Rita Nakashima Brock’a göre çocuğunu ihmal ettiğini düşünen bir çalışan anneden, suçlu olduğunu bildiği bir müvekkili savunan bir avukata veya savaşta kendisi gibi bir başka askeri öldüren bir askere kadar herkesi etkileyebilir.

Öte yandan, etkileri son derece yaygın olmasına rağmen terimin kendisine dair yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu durumu telafi etmek ve insanları ahlaki zedelenmenin ne olduğu konusunda bilgilendirmek isteyen Volunteers of America, ABD’nin en geniş bağımsız ajans network’ü The Richards Group işbirliğinde bir kampanyaya imza attı.

Ahlaki zedelenmenin metaforla anlatıldığı 60 saniyelik reklam filmi The War Inside (İçimizdeki Savaş) için kamera karşısına geçen Jordan Lovestrand’in dansının koreografisi İsrailli koreograf Danielle Agami imzası taşıyor. 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü itibarıyla Times Meydanı’ndaki yerini alacak kampanya, Nasdaq ve Reuters’ın dijital ekranlarından saat başı hedef kitlesiyle buluşacak.

The Richards Group Art Direktörü Amanda Jackson kampanyanın ahlaki zedelenme hakkında diyalog yaratmayı ve insanları bu konuyu araştırmaya itecek kadar etkilemeyi amaçladığını belirtirken, ajansın reklam yazarı Katie Bernet ahlaki zedelenme teriminden haberder olanların yalnızca gaziler olduğunu ancak sorunun çok daha geniş bir kitleyi etkilediğini söylüyor:

“Nihayetinde, ahlaki zedelenmeyle savaşan birinin bu reklamı görüp ‘Vay canına, benim başımdaki dert de işte bu’ diyebilmesi gerçekten çok hoş olurdu. Bir hisse veya soruna ‘isim koyabilmek’ onunla mücadele etmeye daima yardımcı olur.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.