MediaCat

Kelimeler hayat kurtarır

Movember Foundation bu yıl Dünya İntiharı Önleme Günü’nde erkekleri daha çok konuşmaya davet ediyor.

Kelimeler hayat kurtarır

15-44 yaş arası erkek ölümlerinin birincil nedeninin intihar olduğu Avustralya’da her dört intihar vakasından üçü bir erkek tarafından gerçekleştiriliyor ve yılda 2 bin erkek hayatına son veriyor.

Kendilerine atfedilen toplumsal cinsiyet rolleri gereği dertlerini dışavurmaktan sıklıkla imtina eden erkeklerin yalnızca biraz dertleşerek yaşamlarına son vermekten vazgeçebileceklerini savunan Movember Foundation, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’nde, ‘az konuşan adam’ları bir dakikalığına çok konuşmaya davet ettiği bir reklam filmi yayınladı.

“Hepimizin tanıdığı bir ‘az konuşan’ adam vardır. Ben de kendimi hep bu adamlardan biri olarak gördüm” diyor Cummins&Partners Yardımcı Kreatif Direktörü Adam Slater: “Ancak maalesef bizim gibi adamlar için birkaç kelime geveleyerek çözülmeyecek bazı sorunlar var. İşte tam da bu gibi durumlarda her erkeğin, ne kadar zor olsa da, daha çok konuşmanın bir yolunu bulması ve gerçekten neler olup bittiğini birilerine anlatması gerekiyor.”

Toplum nezdinde ölümleri onurlandırmak için kalınan bir dakikalık sessizliğin söz konusu intihar olduğunda insanları öldürebileceğini söyleyen Movember Foundation Akıl Sağlığı ve İntiharı Önleme Küresel Direktörü Craig Martin, bu durumu değiştirmek için erkekleri Dünya İntiharı Önleme Günü’nde bir dakikalığına konuşmaya teşvik ettiklerini belirtiyor: “Toplumsal cinsiyetin önemli bir rol oynadığını bildiğimiz için bilhassa erkeklere sesleniyor, kendilerini iyi hissetmediklerinde ortaya çıkan işaretleri anlayıp yorumlayabilmeleri ve zor zamanlarda bir başkasına açılabilmeleri için onları destekliyoruz. Erkeklere, kendilerinin daha iyi birer versiyonu -daha iyi birer baba, daha iyi birer dost ve daha iyi birer oğul- olabilmeleri için ‘daha çok konuşan’ adamlar olmaları gerektiğini göstermeyi umuyoruz. Erkeklerin ve onları destekleyen insanların; konuşmanın, daha fazla ve daha anlamlı kelimelerle konuşmanın hayat kurtardığını bilmelerini istiyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.