MediaCat

Konumlandırma polemiği

Güven Borça’dan Hulusi Derici, Serdar Erener ve Engin Tezcan eleştirisi.

Konumlandırma polemiği

Geçtiğimiz aylarda M.A.R.K.A‘dan ayrılarak yeni bir iş modeliyle sektöre döneceğini söylemişti Engin Tezcan. Döndü de. Kendi ifadesiyle “Türkiye’nin ve dünyanın ilk konumlandırma ajansını” kuran Engin Tezcan, kendisini brandtalks.org sitesinde yayınlanan bir yazısıyla eleştiren Güven Borça‘ya yanıt verdi.

Markanız sofistike mi olsun, çok mu satsın?

Güven Borça'dan Hulusi Derici, Serdar Erener ve Engin Tezcan eleştirisi.Marka danışmanlığı ajansı MARKAM kurucusu Güven Borça, 11 Mart günü brandtalks.org adlı bir web sitesi için “Çok Satan Yazar Olmak” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Borça, yazısında Türkiye’nin çok okunmuş yazarları olan İlhan Selçuk ve Yılmaz Özdil’e değinip; bu yazarların, engin kültürel ve entelektüel birikimlerini yeni fikirler ve uzlaşma alanları yaratmak yerine gençliklerinde inandıkları ideolojilere kanıt toplamakla harcadıklarını iddia ediyordu. Bir başka deyişle, bu yazarlar Borça’ya göre çok satan ve taraf tutan yazılar kaleme alıyorlardı. Güven Borça, daha önce kaleme aldığı ve başarılı satış rakamlarına ulaşan “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar Mı?” kitabından sonra 2010 yılında yayınladığı “İleri Dönüşüm Kutusu” kitabının hiç satmamasını da taraf tutmamasına, popülist bir dil kullanmaktansa; ayrıntılara inmesine ve farklı çözüm arayışları önermesine bağlıyordu. “İleride büyük ihtimalle haklı çıkacağım ama kitap hiç satmadı” diyordu Borça.

Konumlandırma: Hala işe yarayan bir fikir mi?

Borça’ya göre benzer fenomenin Türkiye reklamcılık sahnesindeki muadilleri de 70’lerde Al Ries ve Jack Trout tarafından ortaya atılan “konumlandırma” fikrine sadakati tüm iletişim pratiklerinde hayata geçirdiklerini iddia ettiği reklamcılardı. David Aaker‘in söylemlerine bağlılığını her fırsatta dile getiren Borça’nın “konumlandırma” kavramına mesafeli duruşu elbette yeni bir haber değil zira Borça bir zamanlar işe yaramış bu kavramın günümüzün sofistike ve çok katmanlı markalaşma serüvenlerine bir ilaç olamayacağını sık sık anlatıyor.

Güven Borça'dan Hulusi Derici, Serdar Erener ve Engin Tezcan eleştirisi.

Hulusi Derici, Serdar Erener ve Engin Tezcan eleştirisi

Güven Borça, yazısının ilerleyen paragraflarında Selçuk İlhan ve Yılmaz Özdil muadili reklamcıları sıralıyor: Serdar Erener, Hulusi Derici ve M.A.R.K.A’dan ayrılarak Türkiye’nin ve dünyanın ilk konumlandırma ajansını kuran Engin Tezcan. Bu isimler kitlesel reklamcılık alanında iş görseler ve ticari anlamda başarılı sonuçlar elde etseler de markalaşma gibi çok boyutlu ve sofistike bir alanda işi çözmekten uzaklar.

Engin Tezcan, Borça’nın sözlerine karşılık cevap verme hakkını kullanarak CAPON’un internet sitesinde konuyla ilgili görüşlerini yayınladı. Serdar Erener ve Hulusi Derici ise henüz sessizliklerini koruyorlar. Güven Borça ve Engin Tezcan’ın yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Güven Borça’nın yazısı için tıklayın.

Engin Tezcan’ın yazısı için tıklayın.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.