MediaCat

Avrupalı operatörlerden reklam blokajı

FT, reklamları sınırlamaya hazırlanan operatörlerin hedefinde Google’ın olduğunu söylüyor.

Avrupalı operatörlerden reklam blokajı

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT), isimlerini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Avrupalı GSM operatörlerinin mobil ağ trafiklerindeki reklamları topluca engellemeye hazırlandığını yazıyor.

Habere göre, mobil ağ alt yapılarına internet sitelerindeki ve mobil uygulamalardaki reklamları engelleyecek bir yazılımı entegre eden operatörler, uygulamayı bu yıl sonundan önce hayata geçirmeyi hedefliyor. Haberde, sosyal medya uygulamalarındaki akış içi reklamların uygulamadan etkilenmeyeceği ifade ediliyor.

Mobil reklam harcamalarının üç yıl içinde üç kat artarak 69 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken FT, pazardan hak ettikleri payı alamadıklarını düşünen mobil operatörlerin dijital reklam devlerini dize getirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Gazete, operatörlerin özellikle Google‘ı masaya oturmaya ikna etmeyi amaçladığını belirtiyor. Kendilerine sunulan yüksek hızlı internet ile milyarca dolar gelir elde eden reklam ağlarını, üzerinde faaliyet gösterdikleri internet altyapısına hiç yatırım yapmamakla eleştiren operatörlerin öfkesinin özellikle Google’a odaklanmasının sebebi ise, internet devinin geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiği Project Fi ile mobil telekomünikasyon sektörüne resmen giriş yapmış olması.

Avrupalı operatörlerden reklam blokajı

FT’ye konuşan kaynaklar, İsrailli bir girişim olan Shine tarafından geliştirilen teknolojiyi kullanacak olan operatörlerin ilkin planlarının kullanıcılarına reklamsız abonelik sunmak olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, operatörlerin reklamları bloke edecek teknolojiyi birden tüm kullanıcılar için aktifleştirerek “bomba etkisi” yaratma yoluna da gidebileceklerini ifade ediyor.

Avrupa’da yürürlükte olan ağ tarafsızlığı yasalarının uygulama önünde engel teşkil edebileceğine dikkat çeken FT, doğrudan Google’ı hedeflemenin hem yasal hem de PR açısında riskli olabileceğini söylüyor. Aynı şekilde, özellikle medya şirketlerinin operatörlere tepkisinin yüksek olacağının altı çiziliyor. FT’ye konuşan yetkili ise, engellemeyi bir günlüğüne, hatta birkaç saatliğine hayata geçirmenin Google’ı anlaşmaya ikna edebileceğine inandıklarını dile getiriyor.

Gelişmeye yayınladığı açıklamayla yanıt veren Google, kullanıcıların aldıkları internet hizmeti için para ödediklerini ve bu hizmetle mobil uygulamalar, epostalar ve video akış gibi favori servislerine ulaşmayı amaçladıklarına dikkat çekiyor. Pek çok mobil uygulamanın ve servisin reklam geliri ile hayatta kaldığının altını çizen Google, kendilerinin ve diğer internet şirketlerinin hem bu servisleri hem de bu servislerin üzerinde çalıştığı arka plan teknolojilerini geliştirmek için yoğun yatırımlar yaptıklarını ifade ediyor.

Kaynak: Financial Times

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.