MediaCat

En çok hangi markalarla ilgili tweet atılıyor?

JWT, dünyanın en değerli 100 markasını belirlemek üzere markaların Twitter’daki popülerliklerini test etti.

En çok hangi markalarla ilgili tweet atılıyor?

Dünyanın önde gelen pazarlama iletişimi şirketlerinden JWT, dünyanın en değerli 100 markasını ve Brezilya’daki en iyi 50 markayı belirlemek üzere (Millward Brown’ın 2012 BrandZ raporunu esas alarak) markaların Twitter’daki popülerliklerini test etti.

150 ünlü markanın popülaritesini Twitter verilerini kullanarak analiz eden web temelli bir veri görüntüleme aracı, marka değeri ile sosyal medyadaki etkililik arasındaki ilginç ilişkiyi ortaya çıkarmış oldu.

Her gün farklı dillerde atılan 2 milyonu aşkın tweet analiz edildi; bu esnada internet sitesinde analizi yapılan 150 marka hakkında son 24 saat Twitter’da yazılan iletiler gösterildi. Herhangi bir markayla ilgili olarak dünyanın neresinde, ne kadar insanın tweet attığı da görülebiliyordu.

JWT Sao Paulo Planlama Müdürü Fernand Alphen yaptıkları analizle ilgili şöyle diyor: “Hakkında En Çok Tweet Atılan Markalar Analizi, dünyadaki tüm markalar için, her dakika toplu periyodik raporlarla güncellenen bir barometre görevi görüyor. Marka ve pazarlar seçilerek akıllıca kullanıldığı takdirde bu analiz, markaların sosyal ağlardaki içerik stratejilerini planlamak için çok güçlü bir araç olabilir; ayrıca birbirine rakip markaları sadece kategori olarak değil seviye bakımından da kıyaslamaya yardımcı olur. Marka saygınlığını tehdit eden unsurlara karşı bir alarm görevi görecek olması da düşünülmelidir.”

Şu an Hakkında En Çok Tweet Atılan Markalar listesinde 221 ülkeden topladığı iletilerle (yüzde 15’lik bir çoğunlukla en çok ABD’de bahsediliyor) başı Facebook çekiyor. Onu ikinci sırada Google, üçüncü sırada ise Apple takip ediyor.

 

en çok tweet'lenen markalar grafiği
en çok tweet'lenen markalar grafiği

Şayet daha kapsamlı incelemek isterseniz sizi böyle alalım.

 

Itır Yıldız

(kaynak: Branding Magazine, mosttweetedbrands.com)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.