MediaCat

2012’nin en etkili 10 CMO’su

Geçtiğimiz yıl lanse ettikleri yeni ürünler, başlattıkları kampanyalar, markalarının aldığı ödüllerle en çok dikkat çeken 10 CMO.

2012’nin en etkili 10 CMO’su

Dijitalin yükselmesi ve çoklu mecra kullanımının vazgeçilmez olmaktan çıkıp bir kurala dönüşmesi, pazarlama ve pazarlama iletişimi çalışmalarını her zamankinden daha zorlu bir hale getiriyor. Bu yeni koşullar içinde CMO’lara büyük bir görev düşüyor. İşte geçtiğimiz yıl lanse ettikleri yeni ürünler, başlattıkları kampanyalar, markalarının aldığı ödüllerle en çok dikkat çeken 10 CMO.

Mustafa Seçkin

Mustafa Seçkin / Unilever Türkiye

Mustafa Seçkin’in sorumlu olduğu Unilever, gıda markalarının iletişimini çeşitlendirdi. CarteD’Or’un yeni ürünü ‘Tatlı Kuplar’ın lansmanı için ‘1 Erkek 1 Kadın’ programı içerisinde beş senaryo entegrasyonu, beş aktif ürün yerleştirme, yalnızca dijital mecralar için çekilmiş 13 adet webisode ve 1 adet radyo spotu kullanıldı. Cornetto için dört büyük şehirde gençlerle yapılan Aşk Araştırmasının sonuçları sosyal medyada Okan Bayülgen moderatörlüğünde ünlülerle değerlendirildi. Magnum Kıvanç Tatlıtuğ ile çalışırken, sıvı Becel Pratik, Bade İşcil’in gelinlik giydiği filmle yıl içinde akılda kalan iletişim faaliyetlerinden.

 

Cüneyt ŞahinCüneyt Şahin / Yaşar Holding

Pınar ürünlerinin pazarlama faaliyetlerinin başında Cüneyt Şahin bulunuyor. Nil Karaibrahimgil’in seslendirdiği şarkısıyla Pınar Süt’ün yayıldığı jenerasyonları anlatan reklam çalışması beğeni topladı ve 2012’de en çok hatırlanan reklamlar listesinin ikinci sırasına yerleşti. Pınar’ın 2012’de lanse ettiği ‘Pınar Gurme Burger’ ve ‘Pınar Aç Bitir Salam’ BrandSpark tarafından kendi kategorilerinde 2012’nin ‘En İyi Yeni Ürünü’ seçildi. Pınar Süt için RTÜK işbirliğiyle hazırlanan ‘İyi Uykular Çocuklar’ bant uygulaması televizyonlarda bir ay için planlanmışken aldığı geri bildirimlerden dolayı üç ay yayınlandı.

 

Burçak Doğan

Burçak Doğan / Samsung Türkiye

Samsung’un 2012’de satışa sunduğu akıllı telefonu Galaxy S III dünyada beş ay içinde 30 milyon satış rakamına ulaştı. Galaxy S III ve Samsung’un 2012’de piyasaya sürdüğü tablet ve diğer ürünlerin lansmanı için Türkiye’de de irili ufaklı hemen her mecrada yoğun ve özel bir pazarlama stratejisi, Burçak Doğan liderliğinde yürütüldü. Samsung’un içerik iş birlikleri de 2012’de akılda kalanlardan. Saran Holding’le yaptığı işbirliği neticesinde her ay güncellenen yüzlerce dizi ve film, Samsung akıllı cihaz kullanıcılarına ulaştı. Ayrıca National Geographic Channel ile ürünlerinin görsel gücünü vurgulayan projelere imza attı.

 

Dehşan Ertürk

Dehşan Ertürk / Avea

2010 yılında pazarlama direktörü olarak Avea bünyesine katılan Ertürk, 2011 yılının sonundan bu yana Avea’da Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Avea 2012 boyunca Fasulye karakteri ve Ata Demirer’i kampanyalarında marka yüzü olarak kullanmaya devam etti ve meyvesini aldı. Ertürk’ün onayından geçen Avea reklamlarından iki tanesi 2012 AdWatch listesinin en çok hatırlanan listesinde ilk 10’da yer alıyor. socialbakers’ın 2012 ilk çeyreğine dair yaptığı araştırmada Avea’nın en çok fan sayısına sahip reklamveren mertebesine ulaştığını görüyoruz.

 

Emre Sayın

Emre Sayın / Turkcell

Emre Sayın’ın pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Turkcell, 35 milyon civarındaki abonesiyle pazar lideri. 2011 yılı sonunda yeni logoyla beraber hayata geçirdikleri marka söylemi ‘Hayat Paylaşınca Güzel’ için Kubat ve Zara’nın seslendirdikleri şarkı eşliğindeki televizyon spotları, 2012 AdWatch listesinin en çok hatırlanan reklamı oldu. ‘Hayat Paylaşınca Güzel’ kampanyası 2012’nin en beğenilen kampanyalarından birisi olurken, Felis büyük ödülü de dahil birçok ödülün sahibi oldu. Turkcell yıl içinde ‘TurkcellMağaza’yı da hayata geçirdi.

 

İlker Koçak

İlker Koçak / TTNET

İlker Koçak, 2009 yılından beri TTNET Genel Müdür Yardımcısı olarak kariyerine devam ediyor. TTNET, 2012 yılında Mümkünlü’de, markanın sürekli yüzleri Şener Şen, Binnur Kaya ve Olgun Şimşek’in yanında rap’çi Ceza’yı misafir etmesiyle hatırlanıyor. Firma, 2012’de pazarı büyütmek adına, avantajlı fiyat ve uygun ödeme koşullarıyla yeni nesil taahhütlü bilgisayarları satışa sundu. Yıl içinde yine Şener Şen ile iletişimi yapılan bir diğer öğe de yetenekli gençleri dijital dünyadaki kariyer fırsatlarına hazırlamak için yürütülen ‘Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek’ projesi oldu.

 

Elif Güvenen

Elif Güvenen / Garanti Bankası

Garanti Bankası’nın reklam, medya, etkinlik ve kurumsal iletişim çalışmalarını yöneten Elif Güvenen’in sorumlu olduğu projeler bu sene de hız kesmedi. Yılın son bölümünde Erkin Koray’la büyük yankı bulan Garanti reklamları, yıl içinde de ‘Garantili Dostlar’ karakterleriyle “Garantisiz kimse kalmasın bizce” söylemiyle iletişimde hitap ettiği hedef kitleyi geliştirdi. Dijital tarafa da ağırlık veren banka, internet ve mobil şubelerine davet eden iletişim faaliyetleri geliştirirken yılın son döneminde Facebook’a özel kredi teklifleri bile geliştirdi.

 

Şule Şamlı Atabey
Şule Şamlı Atabey / Eti

DanoneSA ve KraftSA’da pazarlama direktörlüğü görevinden sonra 2001’de Eti’ye geçen Şule Şamlı Atabey, firmada pazarlama hizmetleri departmanını baştan yapılandırmıştı. Eti Cicibebe Diş Kaşıma Bisküvisi, çikolataya bandırılmış bisküvi Eti Kombo, Eti Canga, Eti Cin Mini, Lifalif Çıtır Müsli ile kategorisindeki pozisyonunu güçlendirdi. Yalan Dünya’nın Orçun’u ve Kibariye’nin rol aldığı reklamlarıyla hatırladığımız ETİ, KSS tarafında 2001’de temeli atılan Eti’nin Çocuk Tiyatrosu’yla 2012 yılı itibariyle 1 milyonu aşkın çocuğa ulaştı ve yurtdışına açıldı.

 

Gökhan Öğüt

Gökhan Öğüt / Vodafone Türkiye

2009 yılında Vodafone’a geçen Gökhan Öğüt sorumluluğundaki pazarlama iletişimi çalışmaları birtakım yeniliklere sahne oldu. Şafak Sezer yerine BKM Mutfak oyuncuları ile ‘Her Şeyin bir Kolayı Var’ ve A.C.A.İ.P kampanyaları hayata geçti. FreeZone, 2011’de başlayan ve 2012 yılı boyunca devam eden, Facebook sayfasındaki interaktif oyunlardan interaktif karaoke ve ‘kendi banner’ını kendin yap’ gibi gençlere yönelik uygulamaları sürdürdü, üstüne Golden World Awards’da ‘en iyi sosyal medya iletişimi kategorisi’nde Büyük Ödül’e layık görüldü.

 

Şükrü Dinçer

Şükrü Dinçer / Unilever Türkiye

1998 yılında Algida Planlama Müdürü olarak Unilever’deki kariyerine adım atan Şükrü Dinçer 2012 Ağustos’tan beri şu anki pozisyonunda görev alıyor. 2012’de Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadın oyuncularıyla yapılan Elidor reklam çalışmalarının gördüğü ilgi üzerine devamı getirildi. Unilever, yıl içerisinde kişisel bakım kategorisinin pazarlama faaliyetlerinde rotayı erkeklere çevirerek pazar payını artırmayı amaçladı. Dove Men, Axe şampuan 2012’de piyasaya sürüldü. FMCG devi toplamda altı birincilik elde ettiği 2012 Felis Ödülleri’nde ‘Yılın Reklamvereni’ büyük ödülünün sahibi oldu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.