MediaCat

Yapay zekâ din olursa…

Google’ın eski yöneticisinden yapay zekâ için kilise hamlesi.

Yapay zekâ din olursa…

Yapay zekânın insanlığı ele geçireceği, yok edeceği ve insanlığın efendisi haline geleceği üzerine pek çok düşünce var. Bundan yaklaşık bir ay önce, Hanson Electronics tarafından tasarlanan insansı robot Sophia, Suudi Arabistan’ın ilk robot vatandaşı olma hakkını kazandı ve böylelikle de dünyadaki ilk robot vatandaş oldu. Aynı zamanda Siri gibi olan, yapay zekânın meyveleri kullanılarak tasarlanmış zeki ve seksi şişme bebek de görenleri şaşırtmıştı.

Tüm bunların üzerine şimdi ise yapay zekâ bir dini inanca mı dönüştürülüyor? Google’ın ve Uber’in eski yöneticilerinden Anthony Levandowski ilginç bir hamleyle karşımızda. Levandowski “Way of the Future” (WOTF) adını verdiği bir kilise kuruyor ve ibadet edenler burada makine tanrılara tapıyorlar.

Kilise’nin web sitesine göre bu dini inanç bir bakıma insandan insana ya da insandan makineye, dünyada hâkimiyetini kuranlar arasında barışçıl ve saygı çerçevesinde bir bağ kurmak üzerine. Way of the Future, bir gün yapay zekânın insanlara üstün gelebileceğini düşünüyor ve “Madem öyle, neden onlara güvenerek hazır ve nazır bekleyen güçlerini insanlığı çok daha iyi bir yere götürebilmeleri için kullanmayalım?” diye soruyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.