MediaCat

Google’dan yapay zekâ atılımı

Gmail ve Google Dokümanlar’a yapay zekâ desteği geliyor.

Google’dan yapay zekâ atılımı

OpenAI’ın ChatGPT’sinin hızla popülarite kazanmasının ardından Generative AI (üretken yapay zekâ), teknoloji şirketlerinin en sıcak gündemlerinden biri haline geldi. Şirketlerin benzer yetenekleri ürünlerine kazandırmak için girdikleri yarışa dahil olan Google; Gmail ve Google Dokümanlar gibi hizmetlerine yapay zekâyı entegre etmeye başladığını duyurdu.

Google Workspace’in ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Johanna Voolich Wright, bir blog yazısında, “İster özelleştirilmiş iş tanımları oluşturması gereken yoğun bir İK profesyoneli, ister çocuğunuzun korsan temalı doğum günü partisi için davetiye hazırlamaya çalışan bir ebeveyn olun; Workspace sizi ilk versiyonu yazarken harcadığınız emek ve zamandan kurtaracak. Onu yazmak istediğiniz konu hakkında bilgilendirmeniz, sizin için anında bir taslak oluşturması için yeterli olacak” dedi. Google, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Workspace’e Sheets’te formül oluşturma, Slides’ta otomatik görsel yaratma ve Meet’te not alma gibi ek yapay zekâ özellikleri getirmeyi de planlıyor.

Google’ın şimdilik belirli kurumsal müşterilerine sunacağı özelliklerin ne zaman tüm kullanıcılara açılacağı, mevcut paketlere dahil edilip edilmeyeceği ve ekstra bir ücrete tabi tutulup tutulmayacağına yönelik bir açıklama henüz paylaşılmadı.

Şirket, geçtiğimiz ay arama motoruna da yapay zekâ desteği ekleyebileceğini açıklamıştı. Salı günü ise Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, kurumsal chatbot’lar yaratmaya yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirterek, üretken yapay zekânın potansiyeli ve ortaya çıkaracağı fırsatların kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade etti. Kurian, teknolojinin insanların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olacağını, geliştiricilerin yeni türlerde yazılımlar oluşturmalarını sağlayacağını ve insanların işletmeler ve hükümetlerle etkileşim biçimlerini değiştireceğini de sözlerine ekledi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.