MediaCat

“Türkiye’nin Jamie Oliver’larını yetiştirmek istiyoruz”

Fox International Channels Türkiye pazara 14’üncü kanalını sunuyor: 24Kitchen.

“Türkiye’nin Jamie Oliver’larını yetiştirmek istiyoruz”

Fox International Channels Türkiye pazara 14’üncü kanalını sunuyor: 24Kitchen. Yemek ve sağlıklı beslenme programları yayınlayacak kanal 12.12.12’de izleyiciyle buluşacak. Jamie Oliver ve Anthony Bourdain gibi hayranlık duyulan isimlerin yer alacağı kanal Türkiye’ye özgü içerik de üretecek… Ömür Şahin Keyif’in, MediaCat’in Aralık sayısı için Fox International Channels Türkiye Reklam Satış Başkanı Mehmet İçağasıoğlu ile gerçekleştirdiği röportajın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Yemek kültürü belli ölçüde yerel bir kültürdür. Bu kültürü globalleştirerek bir kanala taşıyorsunuz… Hangi noktalarda zorlanacaksınız? Ne gibi ön çalışmalar yaptınız?
Öncelikli hedefimiz bulunduğumuz pazarlara yenilikçi bir vizyon ile kanallar getirmek. 24Kitchen, Fox International Channels Türkiye olarak pazara sunacağımız 14. kanalımız olacak. Biz pazar hazır olmadıkça kanal yatırımı yapmıyoruz. Getireceğimiz kanalın yenilikçi vizyonunun pazar ile bütünleşmesi; platform ortaklarımıza, reklamverenlerimize çözüm üretmesi  ve her şeyden önemlisi de izleyicilerimizi eğlendiriyor olması gerekiyor. 24Kitchen da tamamen Türkiye’ye adanmış, Türk izleme alışkanlıklarına göre oluşturulmuş bir kanal. Yani sadece pazardaki bir boşluğu doldurmayı amaçlayan değil, bu boşluğu en iyi şekilde doldurmayı amaçlayan bir kanal. Kanalı pazara sunmadan önce Türklerin yeme alışkanlıklarını, hedef kitlenin yemek ile ilgili içerikleri takip etme alışkanlıklarını, mevcut platformları, rakipleri, elde edebildiğimiz her türlü datayı inceledik. 24Kitchen yurt dışında açtığımız her ülkede çok başarılı olduğu için o ülkelerdeki iş arkadaşlarımız ile görüşüp onların yayın ve tanıtım politikalarını da inceledik. Kanalın oldukça başarılı bir global tonu var. Bu tonu, lokal prodüksiyonlarımıza da yansıtarak yakında Türk insanına daha fazla dokunuyor olacağız. Lokal içerik prodüksiyonu çok fazla tecrübemizin olmadığı bir konu gibi gözükse de çok tecrübeli global bir ekibe sahip olduğumuz için bu zorluğu kolaylıkla aşacağımızı düşünüyorum.

24Kitchen’ı nasıl konumlandıracaksınız? Kanalda sadece yemek programları mı yer alacak?
24Kitchen Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı olacak. Yalnızca yemek yapmayı değil, keyifle yemek yemeyi, sağlıklı beslenmeyi, ailesi ve arkadaşları ile birlikte masa başında vakit geçirmeyi seven, kısaca yemek ile ilgili konulardan zevk alan şehirli, modern, stil sahibi tüm kadın ve erkek izleyicileri hedefliyoruz. İçeriği de taze ürünlerle, sağlıklı ve pratik yemekler yapmayı anlatan, dünyanın en iyi global ve lokal aşçılarının hazırladığı programlardan oluşuyor. Bu programların sadece bilgilendirici değil aynı zamanda eğlendirici olması kanalın en büyük farklarından bir tanesi. Aşçılarımız, gerek stüdyoda gerek farklı restoranlarda gerekse dünyanın dört bir yanında seyahatlerde olsunlar, her zaman yemekten zevk alıyor ve de gurme yemekleri usta bir aşçı gibi hazırlamanıza olanak sağlayarak sizi de bu zevki playlaşmaya davet ediyorlar. Yani programlarımızda sadece yemek yapmıyor, bir keyfi paylaşıyor, geziyor, yerel tatlar, yeni lokasyonlar, farklı kültürler keşfediyoruz. Hazır ve zararlı yiyeceklerle ilgili bir içerik barındırmaması ve sürdürülebilirlik üzerinde durması da 24Kitchen’ı dünyadaki tüm rakiplerinden ayrıştırıyor. Kanalın grafik paketinden içeriğine kadar yarattığı farkı anlamanız için kanalı sadece 3 dakika izlemeniz yeterli. İşte bu yüzden yemek ile ilgili her konuda akla ilk gelen marka olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de bir yemek kanalı açma fikrinin oluşmasında, burada yabancı mecralardaki yemek programlarının çok izlendiğini tespit etmiş olmanızın etkisi ne kadar?
Türk halkı olarak en güzel sohbetlerimizi sofrada yaşıyoruz. Yemek, Türk halkının tarihinden gelen, her yöresi ile içinde çok zengin bir kültürü barındıran, hepimizin gurur duyduğu bir alan. Türk halkının yemeğe bu kadar düşkün olması, bu kanalı açmamızda bize en büyük cesareti veren unsur oldu.Türk halkı kendi mutfağının haricinde dünya mutfaklarına da oldukça açık. Bu, böyle global bir kanalı Türk pazarına açabilmemiz için tabii ki çok önemli bir etken. 24Kitchen ile izleyicimize dünyadaki en iyi şefleri en basit anlatım ile sunuyoruz. Yapacağımız lokal içeriklerin de diğer ülkelerdeki 24Kitchen kanallarında yayına girebileceğini düşünürsek, bu da Türk mutfağını ve Türk şeflerini gerçek anlamda tüm dünyaya açmak konusunda ciddi bir tanıtım demek. Kendimizi bu konuda bir elçi gibi konumlandırıyoruz.

Türkiye’de bu tür kanal ve programlara ilgi nasıl? Bize verebileceğiniz oranlar var mı?
TGI datalarına göre Türklerin %42’si yemek yapmayı çok seviyor, %43’ü yeni tarih tarifler denemeyi seviyor. Ayrıca, %43 gibi yüksek oranda bir kitle sağlıklı beslendiğine inanıyor. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise Türklerin %71’inin yemek programlarını televizyon aracılığıyla takip etmeyi tercih ettiğini görüyoruz. İşte bu, kanalı daha da ilgi çekici kılıyor. Ancak belirttiğim gibi bizim burada aldığımız en büyük referans Türk halkının yemeğe ve mutfağa olan büyük ilgisi.

Açılış tarihini 12.12.12 olarak seçmenizin özel bir sebebi var mı? Reklamlarınızda bunu kullanacak mısınız?
Her zaman fark yaratmak, yenilikçi olmak iddiasındayız ama bunun özel bir sebebi yok sadece akılda kalması adına seçtik, tanıtımlarımızda bu espiri üzerinde durmuyoruz.

İzleyiciyi kanaldan haberdar etmek için hangi mecralarda nasıl projeler gerçekleştireceksiniz?
televizyon, online, mobil, dergi ve outdoor kullanımları, AVM ve sokak aktiviteleriyle her mecrada izleyiciyle buluşarak onlarla etkileşim kuruyor olacağız.

İlk olarak Amsterdam’da yayına giren kanal orada nasıl tepkiler aldı?
24Kitchen, Amsterdam’da yayına çıktıktan çok kısa bir süre sonra yayınlandığı platformun en çok izlenen kanalı haline geldi ve yayına başladığımız diğer tüm ülkelerde de benzer sonuçlar ile karşılaşıldı. Kanalın Amsterdam’da çok başarılı olması tabii ki tüm Avrupa ülkeleri için ilham kaynağı oldu. Halen de çok başarılı gidiyor. Kanalın sadece mobil aplikasyonu, kanal yayına girdikten çok kısa bir süre sonra 350 bin download adetine ulaştı.

Kanal Hollanda ve Türkiye’den sonra hangi ülkelerde yayına girecek?
Kanal şu anda Hollanda, Portekiz, Bulgaristan ve Sırbistan’da yayınlanıyor, Türkiye’nin ardından İspanya, Güney Afrika, İngiltere, Polonya, Finlandiya, Norveç, Danimarka, İsveç, Rusya ve Ukrayna’da yayına girecek.

Türkiye’den hangi isimlerle çalışmayı düşünüyorsunuz? 
İlk olarak global programlarla açıyoruz kanalı. Örneğin, Jamie Oliver ve Anthony Bourdain’in en yeni programları sadece 24Kitchen’da yer alacak. Ayrıca, Rudolf Van Veen, Lorraine Pascal, Donna Hay, Bill Granger, Annabel Langbein, Sebastian Castilho, Kylie Wong, Sophie Dahl, Gwyneth Paltrow da ünlü ekran yüzlerimiz arasında yer alacak. 2013’ün ilk aylarında ise lokal prodüksiyona geçiyor olacağız. Şu anda paylaşamıyoruz ancak görüştüğümüz isimler var. Bu isimlerin Türkiye’yi globalde de temsil edebilecek isimler olması gerekiyor. Çok yakında kanalımızda program yapacak ve kanalımızın yüzü olacak aşçılarımızı açıklıyor olacağız. Türkiye’nin Jamie Oliver’larını yetiştirmek ve tüm dünyaya sunmak gibi bir hedefimiz de var.

Jamie Oliver ve Anthony Bourdain gibi önemli isimlersizin kanalınızda yer alacak. Bu isimlerin izleyiciyle bu denli bağ kurmasını sağlayan nedir sizce? Bunun cevabı kanalın konumlanışını ne düzeyde etkileyecek?
Hem global hem de lokal tüm yüzler kanalın kimliğine uyacak şekilde özenle seçiliyor. Kendi alanlarında başarılı olmaları ilk etken, onun dışında mutlaka dinamik, ilham verici ve stil sahibi aşçılar olmalarına dikkat ediliyor. Şunu unutmayalım ki biz eğlence kanalları yaratma konusunda dünyaca ünlü bir kuruluşuz, Jamie Oliver ve Anthony Bourdain hem FIC hem de 24Kitchen konumlandırmasına çok uygun isimler.

Jamie Oliver kanalı ‘Dünyanın En İyi Yemek Kanalı’ olarak nitelendirmiş. Bunun altını nasıl dolduruyor Oliver?
Jamie, en komplike gibi gözüken yemekleri çok basit bir dil ile izleyiciye sunabilen müthiş bir şef. İzleyici ile çok samimi bir bağ kurabiliyor. Aslında bunun altını dolduran 24Kitchen’ın kendisi. Müthiş elementlerin bir araya geldiği sıradışı, samimi, canlı, fresh bir yemek kanalı. Bu cümle, dünyaca ünlü ve bu derece büyük reklam değeri olan bir isme söyletilebilecek bir cümle değil. Kanalın kendi konsepti Jamie’nin izleyiciye sunmaya çalıştığı mesaj ile birebir uyumlu olduğundan dolayı Jamie kanalı bu derece sahipleniyor. Gerçekten bu kanal dünyanın en iyi yemek kanalı, kanalı bir kere izlemeniz bu kararı vermeniz için yeterli. Kuvvetli içerik, canlı grafik paketi, aşçıları, tarifleri… her yanıyla oldukça kaliteli, modern bir kanal. Kanalda yapılan tüm yemekler sağlıklı ve kolay yapılabilir yemekler. Aşçıları ise dünyaca ünlü, yetenekli, sıcak ve ilham verici. Tıpkı Jamie gibi. Bizim için her bir izleyicimizin Jamie ile aynı düşüncede olması çok önemli.

Hollanda’nın en ünlü aşçısı, dünyaca tanınmış Rudolf van Veen de lansmanda öne çıkartmak istediğiniz isimlerden biri. Bu ismi seçmenizin sebebi nedir?
Rudolf hem ülkesinde hem de tüm dünyada oldukça sevilen ve takdir edilen bir aşçı. 24Kitchen kanalının kimliğine de oldukça uyuyor, verdiği tarifler ve tarzıyla Türk izleyicisiyle iyi bir etkileşim kuracağına inanıyoruz. Kendisi her şeyden önce çok sıcak ve güzel elektriği olan, izleyici ile direk bağ kurabilen birisi. Onu önümüzdeki aylarda lokal şefimiz ile birlikte Türkiye’de mutlaka ağırlamak istiyoruz.

Bize reklamverenle yaptığınız ön çalışmalardan bahseder misiniz?
Fox International Channels Türkiye ofisinde sadece televizyon reklam spotları satılmadığı için National Geographic Channel, Foxlife, FX, Foxcrime gibi diğer grup kanallarımızla paralel bir şekilde 24Kitchen da reklamverene multiplatform reklam çözümleri üretmeye devam ediyor olacak. F’actory by FIC Turkey proje ekimiz yine düşünüp, yaratıp, kurguluyor olacak ve biz yenilikçi ve farklı bakış açımız ile bu alana da güzel bir heyecan getireceğiz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.