MediaCat

MediaCat’in ‘Rol Modelleri’ araştırması yazılı basında

MediaCat’in Ipsos’la ortaklaşa yürüttüğü rol model araştırması bugün yazılı basında ve dijital mecrada yer buldu.

MediaCat’in ‘Rol Modelleri’ araştırması yazılı basında

MediaCat’in Ipsos’la ortaklaşa yürüttüğü rol model araştırması bugün yazılı basında ve dijital mecrada yer buldu.

Milliyet gazetesinde ve internet sitesinde “İlk olarak, akademide sosyolojiye ait bir terim olarak kullanılan ‘rol model’, günümüzde reklam ve pazarlama dünyasının da sık başvurduğu bir ifade.” cümleleriyle rol model kavramı öne çıkarıldı.

“MediaCat yıllardır Ipsos işbirliğiyle rol model araştırmasını sektöre sunuyor. Ipsos’un 2011 senesinde 15-35 yaş arası gençlerin rol modellerini tespit etmek amacıyla yürüttüğü ‘Gençlerin Rol Modelleri’ araştırmasının kapsamı 2012 versiyonu için genişletildi ve 36-45 ve 46-60 yaş gruplarını 2012 yılı rol modeller araştırmasına dahil edildi. Ipsos’un MediaCat için yürüttüğü araştırma 12 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında 12 ilde gerçekleştirildi ve yarısı kadınlar, diğer yarısı erkeklerden oluşan 1200 kişi temel alındı.”

Radikal, internet sitesinde araştırmayı ‘Türkiye’nin Örnek Aldığı İlk 50 İsim’ adıyla paylaştı. Radikal haberi, yaş kırılımlarına göre birinci çıkan isimler üzerinden ele aldı. 

“Her dört gençten biri Acun’u kendine örnek alırken, Başbakan Erdoğan listede ikinci sırada yer aldı. Araştırmada Acun’u daha çok gençler rol model olarak görürken, orta ve üstü yaşın favorisi Başbakan Erdoğan oldu. Araştırmada Erdoğan’ı Hülya Avşar , Orhan Gencebay ve Kıvanç Tatlıtuğ izledi.”

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür ise araştırmaya bugünkü köşesinde ‘Başbakan Erdoğan-Acun Ilıcalı yarışı’ başlığıyla yer verdi. Övür, araştırmada bu yıl yaş aralığının 15-60 olarak genişletilmesiyle birlikte ortaya ilginç bir tablo çıktığına dikkat çekti. 

“Türkiye toplumu kimi rol model alıyor? Bu kadar genel bir sorunun cevabı bugüne dek pek araştırılmadı. Beş yıldır süren ‘Türkiye’nin Rol Modelleri’ araştırmasında daha çok 15-35 yaş arası gençlerin kimi rol model olarak gördüğü araştırıldı. Gençlerin rol modelleri de ağırlıkla popüler TV, sinema ve müzik dünyasının ünlüleriydi. İlk kez geçen yılın sonunda yapılan araştırmanın yaş aralığı 15-60 olarak genişletilince ortaya ilginç bir durum çıktı. MediaCat dergisinin İPSOS araştırma şirketiyle birlikte yaptırdığı araştırmada, artık Türkiye toplumunun rol model gördüğü isimler arasında siyasiler de ön sıralarda…”

‘Türkiye’nin Rol Modelleri’ araştırmasından aşağıdaki sonuçlar çıktı:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.