Şampiyonlar Ligi ve evde kalanlar zirvede

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp'te 12'nci dönemin şampiyonları belli oldu.

Advertorial 31.08.2020 - 14:28 | MediaCat

InstaChamp’in 12’nci döneminde zirvede yer alan işler; sosyal mesafesini korurken film izleyen tüketicilerine esprili bir dille ulaşan Tadım ve adeta tatillerini kesip şampiyonlar ligi müsabakalarına çıkacak oyuncuları kampanyasına dahil eden Nesine.com oldu.

13’üncü dönemin şampiyonu olmak için…

Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış tüm işlerin Interactive Formats ve Feed & Stories’den oluşan iki bölümde başvuruya açık olduğu InstaChamp’te bir sonraki dönemin şampiyonu olmak için son başvuru tarihi 13 Kasım.

instachamp.mediacat.com üzerinden yapılan başvuruların 13 Kasım’dan önceki üç ay içinde Instagram’da reklam olarak yayınlanmış olması gerekiyor.

Feed&Stories

Tatil Keyfi Hikâye Oldu

Reklamveren: Nesine.com
Reklam Ajansı: Karbonat

Strateji

7 Ağustos’ta başlayacak Şampiyonlar Ligi, tarihte ilk defa ağustos ayında yapılan bir Şampiyonlar Ligi olma özelliği taşıyordu. Normalde tüm futbolcuların tatilde olması gereken süreçte yılın en önemli turnuvası oynanacaktı. Buradan hareketle turnuvada yer alacak en ünlü futbolcuların çok kısa bir süre önce çekilmiş “tatil fotoğrafı” paylaşımları alındı. Add to Story özelliği daha önce hiç kullanılmamış bir şekilde kullanılarak nesine.com Instagram sayfasına taşındı ve #tbt etiketiyle istenen mesaj verildi.

Mecraya uygunluk

Tüm paylaşımlar Instagram Hikâyeler bölümünde dikey şekilde art arda çıktı ve mobilde kolayca görüntülendi. Yaratıcı fikir, Add to Story özelliğiyle çekilen futbolcu fotoğrafları üstüne yazılan esprili mesajlar olduğu için sessiz kullanımda mesajını çok güçlü şekilde verdi. Futbolsever kitlenin çok iyi tanıdığı futbolcular ve mesajlar olduğu için de dikkati hemen çekerek en doğru şekilde hedef kitlesine ulaştı.

Sonuç / Ölçümleme

Kampanya Tarihleri: 6 Ağustos 2020 – 8 Ağustos 2020
Organik Data Toplam Eylem: 31
Toplam Keşif: 18.648
Toplam Gösterim: 21.658
Impression: 483.452
Reach: 421.041
Engagement: 25.073
Clicks: 1.390

Yaratıcılık

Add to Story özelliği çok yaratıcı bir şekilde kullanılarak, milyonlarca liralık bir bütçeyle bile ikna etmenin zor olacağı 10 süper futbolcu sıfır bütçeyle kampanyaya dahil edildi. “Tatil bitti, şimdi futbol zamanı” yaratıcı fikrinin yayılmasındaki en etkili bölümü Instagram’da kullanıldı. Verilen mesajlar sade bir tasarımla birleşti ve hedef kitleye direkt geçti.

Interactive Formats

Tadım’lık Filmler

Reklamveren: Tadım
Reklam Ajansı: Var Böyle Tipler
Medya Ajansı: NeoDigital

Strateji

Marka bilinirliğini gençler arasında sağlamlaştırmak amacıyla sürdürülecek esprili bir iletişim planına ihtiyaç duyuluyordu. Hedef kitle evdeydi ve sıkılıyordu. Bu sıkıntıyı azaltmak için film izliyor ve sosyal medyada bolca vakit geçiriyordu. Zaman geçirmek için yapılan aktivitelerde onlara eşlik edecek en iyi atıştırmalık olarak yer almak, ürünler tanıtılırken biraz olsun keyiflenmelerini sağlamak hedeflendi.

Mecraya uygunluk

Hedef kitle arasında daha yaygın olduğu için proje Instagram Stories’de gerçekleştirildi. @varboyletipler’den @tadim hesabına yönlendirmeler yapılarak paylaşılan hikâyelere, “swipe up” özelliğiyle, ilgili ürünlerin linkleri eklendi ve satışa yönlendirme sağlandı. Projenin sonunda hesapta, takipçilerin filmleri emojilerden yola çıkarak tahmin ettikleri bir yarışma gerçekleştirildi. Yarışmayla sabitlenen videolara yeniden etkileşim sağlandı ve mevcut takipçiler projeye dahil edildi.

Sonuç / Ölçümleme

Ulaşılmak istenen genç kitlenin oldukça ilgisini çeken proje boyunca hazırlanan hikâyelerin toplam erişimi 3,7 milyon, toplam gösterimi ise 4 milyon oldu. Hikâyeler aracılığıyla @tadim hesabını ziyaret eden kişi sayısı 3 bin 500 olurken; ürünleri incelemek için yukarı kaydıranların sayısı ise 4 bin olarak gerçekleşti. Proje başlar başlamaz hesaptaki takipçi sayısı yüzde 7 artış gösterirken projenin reklamları 680 bin gösterim, 560 bin etkileşim sağladı.

Yaratıcılık

@varboyletipler’in hayatın içindeki tiplemelerinden “Ev erkeği Faruk Abi” evindeki bir film eleştirmeni olarak kurgulandı, hesabın yapısına uygun ürün yerleştirmeye önem gösterildi. Faruk Abi, klasik filmleri esprili dille anlatırken her filme özel bir atıştırmalık önerisi verdi. Ürün bazlı hedef kitleyle film tarzları arasında eşleştirme yapılarak hazırlanan öneriler esprilerin ve kurgunun önüne geçmeyecek ama izleyicinin marka ve ürün hakkında fikir edinmesi sağlanacak bir düzeyde tutuldu.

InstaChamp 12. Dönem Jüri Üyeleri

  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Ayberk Demirci (Facebook Türkiye, Client Solutions Manager)
  • Kaan Ayce (Alametifarika, Dijital Kreatif Direktör)
  • Tarık Bayar (Reckitt Benckiser Türkiye, Hijyen ve Ev Pazarlama Direktörü)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.