MediaCat

InstaChamp’in 10’uncu dönem şampiyonu karşınızda

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te 10’uncu dönemin şampiyonu belli oldu.

InstaChamp’in 10’uncu dönem şampiyonu karşınızda

Bugüne dek 300’ü aşkın başvuru alan ve Instagram’da yer alan reklamların etki ve yaratıcılığı konusunda standartları belirlemeye devam eden InstaChamp’in 10’uncu dönemi geride kaldı. VMLY&R İstanbul tarafından Vodafone için hazırlanan ve gündemi yakalayan Vodafone FreeZone – PUBG Mobile ile Koronavirüs Farkındalık İçerikleri ayın şampiyonu unvanını elde etti.

Feed (Akış) ve Stories (Hikâyeler) kategorileri bu dönem itibarıyla birleşen yarışmada önümüzdeki dönem itibarıyla etkileşimli reklamlar da kendilerine ait, özel bir kategoride InstaChamp unvanını alabilmek adına yarışacak.

Interactive Formats kapsamında yer alan ve 11’inci dönem itibarıyla bu kategoride yarışabilecek formatlar şöyle:

 • Polling Ads
 • AR Filters
 • Branded Content Ads
 • Carousel Ads for Stories
 • Instant Experience Ads
 • GIF Stickers
 • Messaging Ads
 • Instagram Live

Önceki dönemlerde aylık olarak düzenlenen yarışmanın, bundan böyle 2 ayda bir ve her dönemde geriye dönük 3 ay içinde gerçekleşen işlerin katılımına açık şekilde gerçekleşeceğini hatırlatalım.

11’inci dönemin şampiyonu olmak için…

InstaChamp 11’inci dönemi başvurularınızı bekliyor. Başvuruların Feed – Stories ve Interactive Formats olmak üzere iki bölümde değerlendirildiği InstaChamp’te yeni dönem için son başvuru tarihi 15 Haziran. Son başvuru tarihinden önceki üç ay içinde, Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış olan tüm işler için açık olan başvurular, instachamp.mediacat.com üzerinden yapılıyor.

Feed – Stories

Vodafone Freezone PUBG Mobile ile koronavirüs farkındalık içerikleri

Reklamveren: Vodafone Türkiye
Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul

Strateji

Vodafone FreeZone bu zor zamanlarda da gençlerle konuşmak ve onları da coronavirus riskine karşı evde kalmaları gerektiğine ikna etmek istedi. Instagram sayfasındaki #SaçmaGüzel tonu bozulmadan, gençlerle onların dilinden konuşuldu ve uzun zamandır gaming iletişimi yapılıp Gamer Paketleri sunulan bu kitleye, verilmek istenen mesajlar yine kendi dünyalarıyla iletildi.

Mecraya uygunluk

İçerikler Instagram’a uygun kare formatta ve kısa süreli videolar olarak yayınlandı. Ana mesaj, video sessiz izlendiğinde de çalışacak şekilde, dikkat çekecek boyutlarda ve süperlerle verildi. İlk saniyede verilmeyen ana mesaj sayesinde hedef kitlenin içerikte kalması ve videoyu bir oyun görüntüsü izliyormuş gibi izlemesi sağlandı.

Sonuç / Ölçümleme

Kitlenin gaming ilgisinden yola çıkarak gündemle harmanlanan video içeriklerin erişimi 6,8 milyon, gösterimi ise 7,7 milyon oldu. Farkındalık yaratma odaklı içerikler toplam 2,9 milyon etkileşim alırken 6 bin 761 kişi de paylaşımları kaydetti.

Yaratıcılık

Instagram Feed için hazırlanan videoda hedef kitle için en popüler oyunlardan biri olan PUBG Mobile’ın oyun içi görüntüleri kullanıldı. Oyun karakterleri maskeleriyle eve sokuldu. İlk içerikte evde takılan bir oyun karakteriyle #EvdeKalTR mesajı verildi. İkinci içerikte yine evde sağlık çalışanları alkışlandı ve kendilerine #İyiKiVarsınız denildi. Gamer kitle, ilgi duydukları bir görsellikle yakalanmış oldu. Mesaj kısa bir süre içerisinde ve beklemedikleri bir şekilde onlara ulaşmış oldu.

InstaChamp 10. Dönem Jüri Üyeleri

 • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
 • Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)
 • Erkan Kaya (VMLY&R İstanbul, Kreatif Direktör)
 • Berkay Özay (MullenLowe İstanbul, Executive Creative Director)
 • Serkan Yazıcıoğlu (BKM, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.