MediaCat

Hikâye anlatıcılığının geometrisi

Görsel hikâye anlatıcılığı ve filmlerdeki şekiller.

Hikâye anlatıcılığının geometrisi

İnsan beyni farklı geometrik şekillere farklı soyut anlamlar atfeder. Bir dairenin zihinde uyandırdığı etki, bir üçgenin uyandırdığı etkiye kıyasla çoğu zaman farklıdır.

Dünyanın en büyük endüstrilerinden film endüstrisi de geometrik şekillerin beyin üzerindeki gücünden haberdar ve bunu, tahmin edilebileceği üzere, duyguları tetiklemek ve stereotipleri yeniden üretmek için başarıyla kullanıyor. Tıpkı kötücül karakterlerin genellikle keskin yüz hatları, sivri bir burun ve uzun, kıvrık parmaklarla; canayakın karakterlerin ise çoğu zaman yuvarlak ve yumuşak hatlarla resmedilmesi gibi.

Sinema üzerine yorum ve videolarıyla tanınan ABD’li YouTube kanalı Now You See It, görüntü yönetmeni ve yönetmenlerin filmlerine görsel hikâyeler katmak için film sahnelerini şekillerle nasıl inşa ettiklerini anlattığı bir video yayınladı. Video, farklı geometrik şekillerle zenginleştirilen filmlerdeki her bir sahnenin onu izleyenlerin düşünceleri üzerinde ne gibi tesirler bırakmayı amaçladığını -ve bıraktığını- gösteriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.