Başka türlü bir yönetmen: Ali Ali

Brand Week Istanbul'un en sıradışı isimlerinden Mısırlı yönetmen Ali Ali'yi yakından tanıyın.

13.10.2016 - 15:09 | Tuğba Özögretmen

Başka türlü bir yönetmen: Ali Ali

Ali Ali’nin şöhreti Mısır sınırlarından çıkalı uzun zaman oldu. Günümüzün en özgün stilli reklam yönetmenlerinden biri olan ve sıradışı stiliyle ikonlaşan Ali Ali, 2015 yılında Gun Report tarafından dünyanın en iyi 10 reklam yönetmeninden biri olarak gösterilmişti.

2010 yılında ortağı Maged Nasser ile birlikte Elephant isimli reklam ajansını kuran Ali Ali, kısa sürede bölgenin en ödüllü ajansının da sahibi olmuş oldu. Ancak 2011 yılında Cannes Lions tarafından dünyanın en heyecan verici üç yeni ajansından biri olarak işaret edilen ajanstan 2013’te ayrıldı ve tüm kariyerini yönetmenlik üzerine devam ettirme kararı aldı.

Ali Ali’nin şöhretine şöhret katan işlerin başında elbette, peynirini reddeden insanlara karşı terör estiren asabi pandanın başrolde olduğu ve dünyanın birçok noktasında ana haber bültenlerinde dahi boy göstermeyi başaran Never Say No to Panda yer alıyor. Ali Ali’nin yerel ve global öğeleri başarıyla bir araya getirdiği filmlerin ortak noktasında, kendisinin olmazsa olmaz olarak gördüğü mizah ve eğlence anlayışı yer alıyor. Bu anlayışı kavramak için kendisiyle geçtiğimiz nisan ayında bir araya geldiğimiz söyleşideki şu sözlerine bakmakta fayda var: “Özellikle internette gülüp eğlenmediğiniz sürece var olmanız mümkün değil. Bir dakikalık sıkıcı bir banka reklamının internette izlenme ihtimali yok. Herkes böyle bir reklamı atlamak isteyecektir. Nokta. Çünkü reklam denen şey, insanların evlerinde televizyonlarının başına geçip izlemelerini sağlamak üzere tasarlanmış bir şey. Ama bugün işler tamamıyla değişti. Artık insanları televizyondaki bir reklam filmini izlemeye zorlayamazsınız.”

Bu yıl Brand Week Istanbul’da “10 Stupid things that I learnt in advertising” sunumuyla yer alacak olan Ali Ali’yi daha yakından tanımak için, keskin ve unutulmaz mizahıyla öne çıkan işlerine göz gezdirin.

Panda, “Never Say No to Panda”

Fa Deodorant, “Classroom”

Biddi.com, “Fargo”

Du Telecom, “Too Depressing”

Biolit Confessions, “Psycho”

Arab Games, “Public Bus”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.