MediaCat

Facebook’tan görme engelliler için konuşan fotoğraflar

Automatic Alternative Text kullanıma hazır.

Facebook’tan görme engelliler için konuşan fotoğraflar

Facebook, Instagram, Messenger and WhatsApp’a her gün 2 milyarı aşkın fotoğraf yükleniyor. Öte yandan, 2005 yılından bu yana fotoğrafları kabul eden Facebook‘un bugün bulunduğu konuma gelmesindeki şüphesiz en büyük etmenlerden biri olan fotoğrafların büyüsünden habersiz bir grup insan var: Görme engelliler.

Paylaşılan fotoğrafların içeriklerinden haberdar olamadıkları için bir bakıma daima oyunun biraz dışında kalan grubun Facebook ile kurdukları bu kısmen gevşek bağda dengeler değişmek üzere zira uygulama yeni özelliği “Automatic Alternative Text”i kullanıma sundu.

Facebook’un beş yıllık erişilebilirlik takımı tarafından geliştirilen yazılım, fotoğrafları kullanıcısına “tarif etmek” üzere geliştirilmiş bir yapay zeka. Fotoğraflardaki nesneler hakkında tahminlerde bulunarak bu tahminleri iPhone’un VoiceOver uygulamasıyla kullanıcısına sesli olarak söyleyen “Automatic Alternative Text”, tahminlerini öncesinde aynı nesnenin kendisine belirli bir sayıda gösterilmesiyle “öğrenerek” hafızasına atıyor. Yani, belirli sayıda ağaç tanımlandığında, uygulama, herhangi bir fotoğrafta ağaç görürse onu kendi kendine tanımlayabiliyor.

Henüz erken aşamalarında olması sebebiyle kelime haznesi sınırlı olan “Automatic Alternative Text” bugün itibarıyla iOS’larda kullanıma hazır. Android ve masaüstü kullanım için ise biraz daha beklemek gerekecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.