Ve Hitchcock suç mahalline geri döner

60'lardan bugüne bir pazarlama vakası.

05.04.2016 - 16:58 | Arzu Nilay Kocasu

Ve Hitchcock suç mahalline geri döner

Takvimler 1960’ı gösterirken, yalnızca İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un değil yedinci sinemanın da tarihinde cam kenarını kapacak kadar önemli bir olay yaşanıyordu. Aradan geçen yıllar boyunca tekrar ve tekrar sahnelenen, halihazırda dizisiyle mirasını yeni nesillere aktarmaya devam eden Psycho bilhassa sürpriz sonuyla gerilim sinemasına yeni bir soluk katıyordu.

Hitchcock iyi bir yönetmendi elbet, ancak iyi de bir pazarlama ustasıydı. Film başladıktan sonra kimseyi salona almamak üzere tembihlenen sinemalardan film çıkışında sürpriz sonu kimseye açık etmemeleri için tembihlenen seyircilere Psycho, çevresinde dolaşan tüm fısıltılar ile izleyici namzetleri arasına tembihlerden bir set çekiyordu.

Psycho üstündeki esrarın dumanını tüttürmeye çalışarak sinemaları gezedursun, Hitchcock da filmin teaser’ı için Bates Motel’i geziyordu. Velhasıl, kıymetlisinin altı dakikalık reklamının başrolünde yönetmen Alfred Hitchcock oynuyordu… Sürpriz sonu bozmadan.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.