MediaCat

Cannes Lions’ın 70. yılında öne çıkan trendler

Accenture Ortadoğu CMO’su Ebru Tuygun, Cannes Lions’ta öne çıkan trendleri MediaCat için kaleme aldı.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, dünyanın dört bir yanından yaratıcı isimleri 70’inci kez bir araya getirdi. 19-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festivali yerinden takip edenler arasında Accenture Ortadoğu CMO’su Ebru Tuygun da vardı. Tuygun, Cannes Lions gözlemlerini MediaCat için kaleme aldı.

Cannes Lions’ın 70. yılında öne çıkan trendler

Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, pazarlama ve reklamcılığı yeniden tanımlayan yenilikçi fikirlerin paylaşıldığı Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali bu sene 70’inci yılını kutladı. Pazarlama ve reklamcılık dünyasının Oscarları olarak da kabul edilen Cannes Lions, dünyanın dört bir yanından gelen yaratıcı dünyanın duayenlerini bir araya getirirken ödül kazanan projeleri izlemek, reklam kampanyaların mutfağından ortaya çıkış hikâyelerini dinlemek ve potansiyel işbirlikleri geliştirmek için çeşitli yaratıcı etkinliklere katılmak muazzam bir deneyimdi. 19-23 Haziran haftası boyunca dünyanın önde gelen marka ve reklam dünyasının yöneticileri önümüzdeki dönemde pazarı etkileyecek ve sektöre yön verecek ilham verici konuşmalar, atölye çalışmaları ve etkinlikler gerçekleştirdiler.

Cannes Lions 2023’te gözlemlediğim öne çıkan trendler

  • Yapay zekâ devrimi
  • Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (ÇEK) yol haritası
  • Sürdürülebilir ve amaç odaklı pazarlama (purpose-led marketing)
  • CMO-CFO işbirliği
  • Yaratıcı hikâye anlatımı

Yapay zekâ devrimi

Her yıl Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ndeki sohbetlere hâkim olan birkaç konu vardır. Yapay zekâ bu yıl hemen hemen her etkinlikte gündeme geldi. Özellikle içerik oluşturmada verimliliği artırması, zaman kazandırması ve daha fazla yaratıcılığa yer vermesi hususlarında teknolojinin nasıl daha etkili kullanılabileceği tartışılırken yapây zekanın yeni bir yaratıcılık çağını başlattığı konuşuldu.

Yapay zekânın yaratıcılık üzerindeki gelecekteki etkileri çok büyük ve sektörü güçlendirmek için büyük bir fırsat sunuyor. Yapay zekâ patlaması şimdiden toplumu yeniden şekillendiriyor, yenilik ve yaratıcılığın yeni sınırlarına ilham veriyor ve tüketici deneyiminde devrim yaratıyor. “ChatGPT, DALL·E ve Yaratıcılığın Geleceği” başlıklı oturumdaki konuşmasıyla OpenAI COO’su Brad Lightcap de özellikle bu konuların altını çizdi.

Cannes Lions’ta ödül kazananlara bakarsak, teknoloji ve yapay zekâyı insanlığın yararı ve tüketicinin faydası yönünde kullanan projelerin öne çıktığını görebiliriz. Sevdiğim en iyi örnekler;

Glass: The Lion for Change’in “tık tık” Grand Prix kazananı Knock Knock

Tecavüz oranların oldukça yükseldiği Seul’da zor durumda kalan kadınların sessiz kalmamaları ve tek ‘tık’la polise haber vermelerini sağlayan bir uygulama.

Ajans: Cheil Worldwide Seul
Reklamveren: Korean National Police Agency

Titanium Lions’ta Grand Prix kazanan The First Digital Nation

İklim şartlarından dolayı yok olmaya yüz tutmuş bir ülkenin uluslararası dünyada statüsünü kaybetmemesi ve ülke haklarını koruyabilmesi için metaverse’te kurulan ilk dijital ülkenin hikâyesi.

Ajans: The Monkeys/Accenture Song
Reklamveren: Tuvalu

Creative Effectiveness Lions’ta Grand Prix kazanan Shah Rukh Khan-My-Ad

Küçük işletmelerin ekonomiye katılabilmelerini sağlayan reklamlarında Hindistan’dan çıkan, dünyada da oldukça büyük şöhrete sahip Shah Ruh Khan’i reklamlarında kullanmasını sağlayan dijital uygulamanın hikâyesi.

Ajans: Ogilvy, Mumbai
Reklamveren: Mondelēz

Carlton Rooftop’taki Cannes Lions LinkedIn Sahnesi’nde ele alınan, LinkedIn’in Ipsos ile birlikte yayınladığı The B2B Marketing Benchmark başlıklı son araştırmasında da yapay zekânın iş dünyasını nasıl etkilediği öne çıkıyor. Yine aynı araştırmaya göre, “Yapay zekâ senin yerini almayacak; yapay zekâ kullanan biri alacak” gerçeğini kabul etmemiz ve benimsememiz gerekiyor.

Pazarlama liderlerinin teknolojinin hızıyla başa çıkabilmeleri ve markalarını farklılaştırabilmeleri için yapay zekânın müşterileri, içerik sağlayıcıları, teknoloji uzmanları ve kurum çalışanları için ne anlama geldiğini anlamaları gerekiyor. Birkaç yıl önce Cannes Lions CMO Accelerator programında tanıştığım ve Palais’de konuşmacı olan NYU Profesörü Scott Galloway’in de dediği gibi, “Bu teknolojiyi (yapay zekâ) anlayan en yetenekli insanlar daha fazla para kazanacak. Ve onu anlamayan, sadece sinirlenen ve öğrenmek istemeyen insanlar daha az para kazanacak. Bu kadar basit.”

Ünlü podcast programı Pivot’un Cannes Lions’ın ana sahnesinden canlı yayınlanan bölümünde, Scott Galloway’e yer verip yapay zekâ, Tesla, Meta ve diğer önemli oyuncular hakkında son gelişmeler paylaşıldı. Dinlemek isterseniz buraya bağlantıyı ekliyorum.

Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (ÇEK) yol haritası: Temsilin ötesinde yaratıcı düşünceyi dönüştürmek

Cannes Lions’ta birçok konuşmada öne çıkan diğer bir başlık “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık”tı. Cannes Lions’ta bu sene Afro-Amerikalıların sayısının oldukça fazla olması çok sevindiriciydi. Onların hem konuşmalarda hem de ödüllerde öne çıkmaları önemli gündemlerden biriydi. Yaratıcı çalışmalarda tüm din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımcılığının sonlandırılmasının, üretim aşamasında bu tarz hassasiyetlere önem verilmesinin altı çizildi.

Cannes Lions’taki Martinez Hotel’in çatı katında yer alan Equality Lounge’da Female Quotient’in etkinlikleri oldukça ilgi gördü. Kadın liderlerin kariyer merdivenlerini nasıl çıkabileceği, cinsiyetler arası uçurumun nasıl kapanacağı, eşit ücret politikasının nasıl sağlanacağı ve işyerinde eşitliğin nasıl temin edileceği öne çıkan başlıklardandı.

Sektör liderlerinin ÇEK konu başlıklarını tartıştıkları ve bu konuları iş stratejisinin parçası haline nasıl getirebilecekleri üzerine detaylı hazırlanmış harika bir program vardı. Festivalin simgesi olan erkek aslanı eşitlik durumunu daha iyi yansıtabilecek bir simgeye dönüştürmek için altı ajansla ortaklaşa gerçekleştirdikleri FQ Mane kampanyası oldukça dikkat çekti. ÇEK istatistiklerini iyileştirmeye yönelik kilit rakamların altını çizdiler ve büyük ilgi gördüler; işyerinde eşitliğin iyileştirilmesine yönelik acil ihtiyaca dikkat çektiler.

Sürdürülebilirlik ve amaç odaklı pazarlama (purpose-led marketing)

Ad Net Zero, sürdürülebilir uygulamaları ticari başarıyla uyumlu hale getirme potansiyelini vurgulayarak reklamcılığın karbon ayak izini tanıttı. Temel çıkarımlar arasında karbon hususlarına öncelik verecek şekilde zihniyetleri değiştirmek, sektörü karbondan arındırmak için hızlı adımlar atmak, yeni standartlar yoluyla emisyon azaltımını kolaylaştırmak ve tüketici davranışını etkilemek için iletişimciler ve pazarlamacılar olarak gücümüzü doğru kullanmak yer alıyor.

Cannes Lions’ta kazanılan bazı ödüller bu bilinçli tercihleri yansıtıyordu:

EART4 (veya Portekizce TERR4)

AlmapBBDO São Paulo tarafından tasarlandı ve Brezilya’nın B3 Borsası ve işletmeleri sorumlu ve sürdürülebilir politikalar benimsemeye teşvik etmek için kurulmuş olan Birleşmiş Milletler Global Compact için hayata geçirildi. Earth (veya borsaya kote olduğu şekliyle EART4), sürdürülebilirlik konusunun aciliyetini anlatmak ve dünya iş liderlerinin anlayacakları bir dilde, yani finansal değerlerle ifade etmek amacıyla 26 Nisan’da borsada işlem gördü. Kampanyanın arkasındaki kuruluşlar, bunu “dünyanın en acil halka arzı” olarak tanımladı ve bunun, kurumların yardımcı olabileceği ve insanlığa zarar verebilecek sorunları vurgulamanın bir yolu olduğunu söylediler.

Ajans: AlmapBBDO, São Paulo
Reklamveren: B3 Stock Exchange & United Nations Global Compact

2023 Cannes LionHeart ödülünün sahibi: Yvon Chouinard

Creative Stratey’de Grand Prix’nin sahibi Renault Plug-Inn

Elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırmak için yapılmış etkin bir kampanya.

Ajans: Publicis Conseil, Paris
Reklamveren: Renault

CMO-CFO işbirliği

Cannes Lions’ta CMO-CFO ilişkisine odaklanan birkaç oturum vardı: pazarlama nasıl gelir sağlayabilir ve yaratıcılık kârlılığı nasıl tetikleyebilir? CMO’nun rolü gelişiyor. CMO’ların şirket stratejisi ve performansı üzerinde her zamankinden daha fazla etkiye sahip olması bekleniyor. Ancak CMO’lar bu genişletilmiş rolde nasıl hareket ediyor? Ve başarılı olmaya devam etmek için CMO’ların hangi becerileri edinmesi gerekiyor? LinkedIn ve Ipsos tarafından yapılan son araştırma, CMO’ların C-Suite meslektaşları arasında nasıl etki yaratabileceğini ve geleceğin pazarlama organizasyonlarını nasıl oluşturabileceklerini ortaya koyuyor.

Pazarlamacılar zorlu ekonomik ortamda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor ancak CMO’lar yaratıcılığın kârlılığı nasıl etkilediğini sergileyerek bunların üstesinden gelebilir. CMO-CFO işbirliği önemlidir; güven oluşturmak için üç temel faktör vardır: şeffaf iletişim, hedefler ve ölçütlerde netlik, doğru yapı ve kültürel işbirliği.

Yaratıcı ve olağanüstü hikâye anlatımı: Yenilikçi teknikler ve etkili marka hikâyeleri oluşturma

Bu yıl Cannes Lions’ta yer alan bazı eserler, yürekleri ve akılları fetheden eşsiz ve etkili bir hikâyeye sahipti. İşte bu eğilimi yansıtan sevdiğim hikâyeler:

Bir kültürü korumaya yönelik alfabe: ADLaM

ADLaM, McCann New York ve Microsoft 365 ile birlikte Design Lions’ta Grand Prix kazandı. Ekip, Pulaar’ın Batı Afrika’daki Fulani halkı tarafından konuşulan dil olduğunu ancak insanlar dilin “sömürgecilerin dili Latince ve Arapça kullanmaya zorlandıkları için” kaybolma riskiyle karşı karşıya olduklarını açıklıyor. Daha önce bir alfabe olmadan, Gine’den iki kardeş, Ibrahima ve Abdoulaye Barry, Pulaar dili için ADLaM’yi yarattı. El yazısı biçiminde var olan ve dijital formatlarla uyumsuz olan bu proje, Fulani halkının dijital olarak iletişim kurmasını ve kültürlerini korumasını sağlayan dijital bir versiyon yarattı. Alfabe, topluluğa hitap etmesine yardımcı olmak için Fulani görsel kültüründen ilham alırken, yazı tipi uzmanları da okuması ve yazması kolay olmasına yardımcı oldu.

Ajans: McCann, New York
Reklamveren: Microsoft

Dove

Unilever’in güzellik markası Dove, küresel topluluğunu endişe verici bir “güzellik” ideali sunan AR teknolojisinin zararlı bir parçası olan, Bold Glamour filtresine sırtını dönmeye çağırdı. Influencer liderliğindeki kampanya, insanlardan bir arada durmalarını ve dijital çarpıtmanın toksik biçimine fiziksel olarak sırtlarını dönmelerini istedi. Unilever – Dove’un özgüven projesi ‘#TurnYourBack, Ogilvy’ye Media Lions’ta Grand Prix ve ek bir Altın Aslan getirdi.

Ajans: Ogilvy, Londra
Reklamveren: Dove

Stella Artois

Bira markası Stella Artois, 600 yılı aşan mirasa ışık tutmak için verileri kullanan kampanyayla Creative Data Lions’ta Grand Prix’ye layık görüldü. GUT Buenos Aires tarafından oluşturulan basılı ve açıkhava reklamları serisi, Van Gogh ve Manet gibi ünlü ressamların ve Breughel’e kadar uzanan yolların resimlerini ve her biri bira içen insanları gösteriyor. Resmin yapıldığı yıl, coğrafi konumu, bira içilen camın şekli ve sıvının rengi gibi veri noktaları, deneklerin Stella Artois içme olasılığını hesaplamak için özel olarak oluşturulmuş bir algoritma aracılığıyla çalıştırılmış. -Kullanılan bu sayı ve resimlerle beraber bu proje oluşturulmuş. Kampanya aynı zamanda Buenos Aires’teki Bellas Artes Müzesi’ndeki bir sergide hayat buldu. Burada ziyaretçiler artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanarak orijinal sanat eserlerini tarayabiliyor ve ardından Artois Probability oranlarını görebililiyor.

Ajans: GUT, Buenos Aires
Reklamveren: Anheuser-Busch InBev – Stella Artois

Cannes Lions’ta ilgi çeken marka aktivasyonları

Female Quotient’s Equity Lounge: Martinez Hotel’in çatı katında yer alan lounge günün her saati uğrayıp ilham almak, dünyanın önde gelen kadın yöneticileriyle tanışmak ve potansiyel iş geliştirmesi için çok etkili bir platformdu.

Microsoft Beach: Konumu ve içerikleri en zengin programlardan birine sahipti.

Spotify Beach: Genel deneyim, yaratıcı bir şekilde tasarlanması, konuşmalar, müzik ve her noktasıyla ilham doluydu.

Marketing Society’nin La Palme d’Or, Martinez Hotel’de düzenlediği özel akşam yemeği CEO’ları ve ajans liderlerini bir araya getirdi.

LinkedIn Carlton Hotel’in rooftop aktivasyonları: İlham verici konuşmalar, konuşmacıların seviyesi ve canlı yayınlarıyla renk kattılar.

Her sene marka aktivasyonları ve CMO’ların katılımlarının arttığı ve reklam dünyasına yön veren trendlerin ortaya çıktığı Cannes Lions’ın gelecek seneki programını şimdiden sabırsızlıkla bekliyoruz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.