MediaCat

Ajans kârlılığını artırmanın 6 önemli anahtarı

Karşınızda ajansların büyüme başarısının ve kârlılığının sırrını sunan 6 önemli anahtar nokta.

Ajans kârlılığını artırmanın 6 önemli anahtarı

Başarılı olmayı ve daha fazla kâr etmeyi elbette herkes ister. Ajanslar açısından bakıldığında başarı yolunda doğru adımları atmak, süreci doğru yönetmek ve yaratıcılığa dayalı bu işte strateji oluşturmak ise birçok sektörden çok daha zorlu olabilir. Rekabetin yüksekliği, zarar ihtimalinin de kâr etmek kadar büyük olmasına yol açar. Üstelik tüm emeklerin süreç içinde öngörülemeyen bir nedenden ötürü boşa gidebilmesi de mümkün. Ajanslar için kârlılık bazı durumlarda mucize gibi görülse de değerlendirilecek birtakım öneriler ile bu ihtimal hiç de uzak değil. İşte ajansların başarısının altı sırrı:

1- Zaman çizelgesi kullanın

Günümüzde pek çok danışman, ajans çalışanlarının zaman çizelgesi ile çalışmasının eski moda olduğunu düşünür. Bu ne yazık ki doğru değil. Bazı kadim bilgiler günümüzde de geçerliliğini koruyor. Günlük yapılan iş çizelgeleri eğer gün sonunda tamamlanıyorlarsa, başarıya bir adım daha yaklaşılmış demektir. Ajansın en büyük sermayesi, işbirlikçisi ve hazinesi çalışanlarıdır. Elbette her çalışanın ajans bütçesine maliyeti de yok sayılamaz. Çalışanların zamanlarını doğru değerlendirmeleri ve verimli hale getirmeleri, ajans için büyük önem arz eder. Zaman çizelgesi kullanımı, çalışan performansını düzenleyeceği gibi çalışma süreçlerinin planlanması ve müşteri açısından çalışmanın kârlılığının belirlenmesi için de hayatidir.

2- Müşterilerinizin güvenini kazanın

Ajans süreçlerini yönetmenin belki de en zor kısmı müşteri güvenini kazanmaktır. İki taraf arasında uzlaşı sağlanmaması durumunda ortaya çıkan işin başarılı olma şansı azalır; yalnızca markanın isteğinin hayata geçtiği durumlarda ise ajansın felaket öngörülerinin gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Müşteri beklentilerinin doğru belirlenmesi, ajans ile müşteri ilişkisinde güvenli ilk adımın gereğidir. Ajans, müşteriye (yönetici, patron, çalışan vb.) vereceği anket ile onların kafa karışıklığını ortaya koymalı ve uzlaşı zemininin ayaklarını kendi öngörüsü ile sağlamlaştırmalıdır. Ajansın müşteriye teslim olması kâr marjını zedelerken, sürekli hayır diyen taraf olması da ilişkiyi çıkmaza sürükler. Müşterisine açık olan, kârlılığını koruyan, hayır demeyi de evet demek kadar bilen, müşterisine güven telkin ederek strateji geliştiren ajans, kazanan taraftadır.

3- Riskleri önlemlerle karşılayın

Müşterilerinizin sizi neden seçip seçmediğinin ve sisteminizin hangi ayağının işlemediğinin farkına varın. Değişimden korkmayın. Personel ve müşteri sayınızı artırırken, sisteminizi bu artışa uyumlu hale getirmekten çekinmeyin. Pazarda büyümek istiyorsanız daha çok müşteri almanız gerektiğini ancak bu müşterilere daha doğru stratejiler sunmanızın da şart olduğunu unutmayın. Daha çok müşteri; daha çok istişare, münakaşa ve yavaş ödeme anlamına gelir. Tüm riskleri göze alarak planlamalarınızı gerçekleştirmelisiniz. Hızlı ve kontrolsüz büyüme sizi zarara sokabilir; doğru adımlarla gerekli hamleleri yapmak ise başarının ön koşuludur.

4- Doğrularınızı savunun

Bazen kârlılık tek bir müşteri demektir. Ancak müşterinin savunduğu yanlış bilgiyi kabul etmek başarısızlığa neden olarak, ajansınızın uzun süre boyunca kampanyanın neden olduğu zararla anılmasına da neden olabilir. Doğru bildiğinizi müşteriye kibarca ve net olarak belirtmek tek çıkar yoldur. Doğrularınızdan emin olduğunuzda, onları sonuna kadar savunarak müşteriyi iknaya çabalayın. Bir müşteri kaybetmek size yalnızca para kaybettirir ancak bir kampanyada baltayı taşa vurmak kariyerinizin sonu olabilir. Emin olmadığınız bilgilerde diretmek yerine alınacak riski gözetin. Araştırma şirketleri bu tip durumlar için mevcuttur. Onlara danışabilir ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

5- Marka ve itibar çalışması yapın

Markanızın gücünü yalnız müşterileriniz için kullanmamalı, kendiniz için de emek harcayarak marka stratejinizi geliştirmelisiniz. Ajansın pazarlama çalışmalarına kaynak ayırmak zor olsa da yaratıcı viraller ya da düşük maliyetli yaratıcı projeler, kârlı iş tekliflerine dönüşebilir. İçerik üretme, sosyal medya çalışmaları, etkinlikler ve seminerlerle markanızın prestijini yükseltebilir ve kendi markanızı doğru konumlandırarak kâra geçebilirsiniz. Müşterileriniz kadar çalışanlarınızın da memnuniyetine önem vererek marka algısı çalışmasına başlayabilirsiniz. Çalıştığı markayı doğru anlayan ve seven kişilerin çok daha verimli projelere imza attığını görebilirsiniz.

6- Ödemeleri planlayın

Finansal stabilite, ajans başarısının ana kriterlerinden biridir. Müşterilerin “rica” ile iş yürütme çabaları, uzun vadeli ödeme istekleri zaman zaman sektörde karşılık bulur ancak ajanslar ücretsiz yapılan tanıtım işleri ve teklif usulü projelendirmeler ile kendilerine en büyük zararı verir. Uzun vadeli ödemeler finansal sıkıntının kaynağı haline gelebilir. Her planlama, proje teklifi ve de ön hazırlık, ajansın mesaisinin bir parçasıdır. Finansal stabiliteyi sağlamanın yolu devamlı iş yapmaktan, verimi stabilize etmenin yolu ise harcanan emeği nakit paraya dönüştürebilmekten geçer.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.