MediaCat

“Sadece dijitalde olmak yetmez”

“Anlamlı marka tecrübeleri” yaratmaya odaklı uluslararası network’ü HAVAS CX’i duyuran HAVAS’ın yaşadığı dönüşümü Serhat Akkılıç, Cüneyt Devrim ve Elif Lambacıoğlu Okancı’dan dinledik.

“Sadece dijitalde olmak yetmez”

Müşteri yolculuğunda “anlamlı marka tecrübeleri” yaratmak amacıyla HAVAS CX’i hayata geçiren HAVAS, yeni uluslararası network’üyle dijital dönüşüm, deneyim tasarımı, CR alanlarında toplam 20 ülkeden 1.200’ün üzerinde uzmanı tek çatı altında toplayacağını duyurdu. Türkiye’den Project House’un da üretim merkezlerinden biri olarak özel bir görev üstleneceği yeni yapılanmayla birlikte Project House, network’ün dijital kampanya operasyonlarındaki global merkezlerinden biri haline geliyor.

Havas Creative & CX CEO Turkey Serhat Akkılıç, Havas Creative & CX Chief Growth Officer Cüneyt Devrim ve Havas CX Managing Director Elif Lambacıoğlu Okancı ile ajans çatısı altında yaşanan dönüşümü ve pandemi döneminde işleri sürdürebilmek için benimsedikleri motivasyon rutinini konuştuk.

HAVAS olarak geçtiğimiz haftalarda uluslararası network’ünüz HAVAS CX’i duyurdunuz. Bu dönüşüm grup çatısında ve Türkiye operasyonlarında ne gibi değişiklikleri beraberinde getirecek?

"Sadece dijitalde olmak yetmez"
Elif Lambacıoğlu Okancı, Havas CX Managing Director

Elif Lambacıoğlu Okancı: Havas CX anlamlı marka tecrübeleri yaratmak amacıyla kuruldu. Anlamlı marka tecrübeleri yaratmayı biraz açmak gerekirse, markalarla sadece teknoloji konuşmak yerine daha fazla bütünsel müşteri deneyimi ve deneyimi doğru kurgulamak için gereken pazarlama teknolojileri, veriye dayalı stratejiler, UX/UI, CRM ve müşteri kazanımı konuşmak ve müşterilerimizi büyütmekten bahsediyoruz. Tüm bunları konuşurken hedefimiz dijital dönüşüm, deneyim tasarımı ve CRM alanlarında markalarımızın fark yaratmasını sağlamak.

1999 yılında kurulan ve HAVAS’ın dünyadaki önemli teknolojik merkezlerinden biri olan Project House Istanbul ofisi şu anda İngiltere’den Suudi Arabistan’a, Rusya’dan Brezilya’ya kadar uzanan 20 ülkede global bir operasyona imza atıyor. Bu sebeple İstanbul bu anlamda HAVAS CX’in global hub’larından biri, haritada bir nokta değil, ağırlık merkezlerinden biri. Türkiye’deki markalarımız için de HAVAS CX’le daha fazla katma değer üretmeye başladık.

Bu değişimle birlikte reklamverenler Havas CX’ten ne beklemeli?

"Sadece dijitalde olmak yetmez"
Cüneyt Devrim, Havas Creative & CX Chief Growth Officer

Cüneyt Devrim: Tüketiciler markaların yüzde 78’i için “Hayatımızdan çıkarsa çok umurumuzda olmaz” diyor. Özellikle COVID-19 ile beraber markaların tüketicilere dokunduğu bütün noktalar ve toplam tecrübe dijitalle beraber daha fazla şekillenmeye başladı. Tam da bu noktada artık sadece dijitalde olmak değil, anlamlı marka tecrübelerini “omni-channel” yani bütünsel kanal yaklaşımında yaratmak gerekiyor.

İnsan zihninin karar alma biçimleri, davranışsal ekonomi, yaratıcı düşünce disiplini içindeki yerleri, markalara yaptıkları katkılar ve bunları anlamlandırabilmek ve markalara bu doğrultuda stratejiler, projeler sunabilmek günümüzde farkı yaratan ve markalarla tüketiciler arasında kuvvetli bağın oluşmasını sağlayan kritik başlıklar haline geldi. Anlamlı marka tecrübesi yaratabilmek markalar tarafında da doğru yatırımlar yapmak, multi-disipliner bir proje yaklaşımı, teknoloji, veri ve tasarımın birlikteliği ile mümkün. Yeni nesil iletişim ve reklamcılık dünyasında HAVAS grup olarak bu kritik ihtiyacı karşılamak üzere yola çıktık.

ELO: Bu vizyon altında çok fazla dikey uzmanlığı yatayda bir arada çalıştıran bir yapı Project House HAVAS CX. Project House’un hizmet kırılımı olan web projeleri oluşturma ve yönetme, e-mail marketing, front-end, back-end kodlama ve MarTech dikey hizmetlerine ek olarak UX, dijital dönüşüm, deneyim tasarımı ve CRM alanlarında globaldeki stratejik modellerimiz ve bilgi birikimimizle Türkiye’deki tecrübemizi daha etkin kullanmayı planlıyoruz. Aslında bu dönüşüm bizim için aylar önce başlamıştı, Türkiye’nin büyük kurumlarıyla yaptığımız işlerde deneyim tasarımı yaklaşımı önemli bir model, bu lansmanla daha fazla marka ve kurumla işbirliği yapmayı planlıyoruz.

HAVAS Türkiye’nin de bu dönemde ajanslarıyla birlikte önemli bir büyüme döneminden geçtiğini söylediniz. Ne gibi bir değişiklik söz konusu; bunun markalarınız nezdinde nasıl bir karşılığı olacak?

"Sadece dijitalde olmak yetmez"
Serhat Akkılıç, Havas Creative & CX CEO Turkey

Serhat Akkılıç: HAVAS’ın Türkiye’deki tüm kreatif ajansları, 2017 sonunda başlayan bir yeniden yapılanmadan geçti, ilk yılların odağında HAVAS Istanbul vardı, şu anda yılın ajansı olarak bu yılı bitiriyor HAVAS Istanbul. Havas Türkiye’nin içinde yer alan diğer kreatif ajansımız Engage İstanbul da bu sene yeni bir kreatif yapılanmayla adından daha çok ses getirecek bir yıla hazırlanıyor. 2020 son çeyreğinde HCX networkunun kurulmasıyla HAVAS’ın Türkiye’deki varlığı farklı displinlerle daha da güçlenmiş oldu. Önümüzdeki dönemde grubun farklı oyuncularının kendi kulvarlarında önemli adımlar attığını hep birlikte göreceğiz.

Bu büyüme dönemini özellikle markaların ihtiyacı olan iletişim disiplinlerinin yanı sıra farklı disiplinleri bir araya getirerek iş aklını da üretebilmek adına kurguladık. Yaptığımız işlerin “anlamlı markalar ve anlamlı tecrübeler” çatısı altında müşterilerimize değer katması ilk önceliğimiz. İletişim işi yaparken teknoloji üretebilmek ve tasarımsal düşünceyle markalarımızın dönüşebilmesini sağlamak grup olarak en önemli misyonlarımızdan biri. Deneyim tasarımı, üzerinde daha çok konuşulması gereken, markalar için de çok kritik bir alan. Sektörün şu âna kadar odaklandığı UX kavramının yanı sıra ve bunun ötesinde, CX kavramını ekran önündeki kullanıcıyla kısıtlamadan, müşterinin ve paydaşların bütünsel deneyimlerini her anlamda tasarlamak için yola çıkıyor Havas CX ve Project House.

CD: 2020 yılında anlamlı markalar yaklaşımı hem Türkiye’de hem de dünyada farklı ajanslarımızın yaptığı işlerle sektörde ses getirdi. Ama bir markanın anlamlı olması, işin deneyim kısmını planlamadan imkânsız. Birbirinden tamamen farklı ve bağımsız ekiplerle hareket eden ajanslar var HAVAS Grup Türkiye bünyesinde, ancak değer önerisi olarak markaları tamamlıyor portföyümüz, gerektiğinde markaya özel yatay multi-disipliner ekipleri ajanslardan bağımsız oluşturabiliyoruz. HAVAS İstanbul Türkiye’nin konuştuğu “anlamlı markaları” yaratmaya devam ederken, HAVAS CX “anlamlı deneyimler” yaratmanın peşinde. Bu bütünsel yaklaşımın bugüne kadar reklam endüstrisi içinden sunulan bir değer önerisi olmadığını, markalar için bu alanda önemli fırsatlar olduğunu düşünüyoruz.

Ajansın atmosferi bu dönemde nasıldı; zorlu zamanlarda başarı ve verimlilik için benimsediğiniz, başvurduğunuz bir motivasyon rutini var mı?

ELO: HAVAS Türkiye ajansları 2020 Mart ayının ortasından bu yana tüm çalışma sistemini uzaktan çalışma olarak değiştirdi. Project House / HAVAS CX bu konuda aslında daha şanslıydı zira global projeleri dolayısıyla pek çok arkadaşımızın ekran karşısında çalıştığı bir iş hayatı pandemiden bağımsız olarak zaten vardı. Bu sürecin tahminimizden daha da uzun süreceğini anladığımız noktada uzun dönem planlarına geçtik ve öncelikle ekibimizin hem fiziksel hem de sosyal/duygusal çalışma zorluklarını, eksiklerini gidermeye odaklandık.

Aslıda yine kendi işimizi yaptık ve bu sefer yepyeni bir çalışma deneyimi tasarladık. Amaç uzaktan sağlıklı çalışıp, hiç kimsenin yalnız olmamasını sağlayabilmek. Mesela ofisteyken haftada bir yaptığımız ekip toplantılarımızı her sabah yapmaya başladık. Bu toplantılarda sadece iş değil ekiplerin yaşadıkları motivasyonsuzlukları ya da mental ve fiziksel anlamda sağlıklı olmalarını etkileyen tüm faktörleri konuştuk, elimizden geldiğince sorunlarını çözmeye odaklandık.

Ajansta her cuma geleneksel olarak yaptığımız “Happy Friday” molalarımızı ekran başına taşıdık bu rutinimizi de bozmadan devam ettiriyoruz. Bu süreçte her bir çalışan için odaklandığımız tek konu yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlamak oldu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.