2018'de her şeye rağmen güldürenler

2018’de her şeye rağmen güldürenler

Ekonomik çalkantılar, seçimler, garip hukuki kararlar ve daha fazla Türkiye'ye özgü gariplik mizah dergilerinin kapaklarını süslüyor.

03.01.2019 - 11:51 | MediaCat

Medya tarihindeki en büyük el değiştirmeden basın ve ifade özgürlüğü konusunda tartışma yaratan kararlara ve artan kağıt fiyatlarının etkisiyle yayıncıların yaşadıkları güçlüklere uzanan bir yelpazede oldukça hararetli bir yıl geride kaldı medya dünyası için. Ajans Press işbirliğinde, ilk kez 2007 yılında belirlenen ve ilk yılında o dönemki MediaCat yazı işlerince seçilen yılın manşetleri için bu yıl da çok kıymetli isimlerden oluşan bir jüri MediaCat için bir araya geldi.

Her yıl olduğu gibi bu sene de jürinin oluşma sürecinde medyadaki tüm “taraflardan” temsilciler davet edildiği gibi, jürinin medyanın yanı sıra iş ve marka dünyasını da (kadın – erkek sayısı mümkün olduğunca eşit olacak şekilde) temsil etmesi konusunda özen gösterildi. 1 Kasım 2017 – 30 Kasım 2018 tarihleri arasındaki mizah dergisi kapaklarının değerlendirmeye alındığı toplantı sonucunda belirlenen kapaklar, yılın mizah kapağı haricinde, kronolojik olarak sıralandı.

Jüri üyeleri

Bu yılki jüriyi oluşturan isimler şöyleydi: MSL Türkiye Ajans Lideri Mehin Öner, BirGün Gazetesi yazarı ve siyaset bilimci Güven Gürkan Öztan, Grafik Tasarım Sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Goodworks İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Ergun Gümrah, Güzel Sanatlar Sanat Yönetmeni Damlasu Yasa, Puck Global Ajans Başkanı Haluk Erkmen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Adım Adım Yardımseverlik Platformu Kurucu Üyesi Doç. Dr. Itır Erhart, Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, GQ Türkiye Genel Yayın Yönetmeni ve Doğuş Dergiler Proje Koorinatörü Özge Sarıkadılar, Habertürk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas, ERA Research Kuruc Ortağı Elvan Oktar, Levent Erden, Foto Muhabiri ve Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral ve MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan.

2018'in en çarpıcı birinci sayfaları

Ayaktakiler: Mehin Öner, Güven Gürkan Öztan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Ergun Gümrah, Damlasu Yasa, Haluk Erkmen, Doç. Dr. Itır Erhart, Erdil Yaşaroğlu, Özge Sarıkadılar, Yavuz Barlas
Oturanlar: Levent Erden, Coşkun Aral, Pelin Özkan

Değerlendirme kriterleri

Jüri geride kalan yılın gazete ve dergi sayfalarında bıraktığı en kuvvetli izlere yakından bakarken aşağıdaki kriterleri gözetti:

  • Gazetede manşetin ya da dergide kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
  • Merak uyandırması
  • Espri barındırması
  • Nefret söylemi içermemesi
  • Genel görsel ve grafik estetik

Yılın Mizah Dergisi Kapağı

Uykusuz, 9 Ağustos

TL’nin dolar karşısında kaybettiği değerin hanede yarattığı etkiyi trajikomik biçimde ifade eden Uykusuz dergi, yılın mizah dergisi kapağının sahibi.

Her şeye rağmen güldürenler

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10