MediaCat

2020’nin en iyi mizah dergisi kapakları

Bir yandan ekonomi bir yandan pandemi vurdu Türkiye’yi… Mizah dergilerinin gündeminde sıklıkla yer alan bu ikili, 2020’nin bıraktığı en derin yaralara müstehzi biçimde son kez bakma imkânı veriyor.

2020’nin en iyi mizah dergisi kapakları

İlk kez Ocak 2007 sayısında hazırladığımız ve o tarihten bu yana düzenli olarak tüm ocak sayılarımızda yer alan Yılın Mizah Dergisi Kapaklarının 2020 edisyonuyla karşınızdayız.

Gazete ve dergilerin hayatımızda kapladığı rol yıllar içinde değişse de geride kalan yılın en öne çıkan olay ve anlarını hatırlamak adına hâlâ işlevini koruyan seçki için bu yıl da birbirinden kıymetli isimler bir araya geldi. Pandeminin etkisiyle ve artık hepimizi alıştırdığı üzere tamamen uzaktan gerçekleşen değerlendirme sürecinde yer alan jürimiz şöyleydi: ERA Research & Consultancy Yöneticisi Ela Ertegün, Marka Danışmanı Seda Domaniç, MSL Türkiye Lideri Mehin Öner, Unilever Türkiye, İran, Orta Asya ve Kafkasya, Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu, Karikatürist Cem Güventürk, Karbonat ECD Cihan Kavaklıpınar, FOX Çalar Saat Hafta Sonu Sunucusu İlker Karagöz, Gazeteci Kemal Can, Happy People Project Kurucu Ortak ve Başkanı Yaşar Akbaş ve MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan.

Her yıl olduğu gibi MediaCat yazı işleri, jüriye değerlendirmede bulunması için bir kısa liste hazırladı. Bu yıl beş mizah dergisinin 1 Kasım 2019 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yayımladıkları kapakların incelenmesinden sonra 35 mizah dergisi kapağı kısa listede yer buldu. Yılın mizah kapağı haricindeki kapaklar yayın tarihine göre kronolojik olarak sıralandı.

Değerlendirme kriterleri

Jüri geride kalan yılın en iyi mizah dergisi kapaklarını belirlerken aşağıdaki kriterleri gözetti:

  • Kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
  • Merak uyandırması
  • Espri barındırması
  • Nefret söylemi içermemesi
  • Genel görsel ve grafik estetik

Yılın Mizah Dergisi Kapağı

Uykusuz, 13 Mayıs 2020

Koronavirüse karşı aldığı önlemlerle dünya sağlık literatüründe kendine özgü bir yer edinmeyi başaran Türkiye’nin alışveriş merkezlerini güvenli bölge olarak kodlayıp yeniden açışı Uykusuz’un gündemine böyle oturdu. Kapak, açık bir farkla jürinin ilk tercihiydi.

2020'nin en iyi mizah dergisi kapakları

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.