MediaCat

2020’nin en iyi dergi kapakları

Evlere kapanmanın verdiği ruh hallerimizin farklı yansımaları yılın dergi kapaklarında karşılık buldu. “Evde kal” çağrısını efsanevi Mavi Boncuk filminin afişiyle yapan Kafa’nın Nisan 2020 sayısı ise jürinin gözdesiydi.

2020’nin en iyi dergi kapakları

İlk kez Ocak 2007 sayısında hazırladığımız ve o tarihten bu yana düzenli olarak tüm ocak sayılarımızda yer alan Yılın Dergi Kapaklarının 2020 edisyonuyla karşınızdayız.

Gazete ve dergilerin hayatımızda kapladığı rol yıllar içinde değişse de geride kalan yılın en öne çıkan olay ve anlarını hatırlamak adına hâlâ işlevini koruyan seçki için bu yıl da birbirinden kıymetli isimler bir araya geldi. Pandeminin etkisiyle ve artık hepimizi alıştırdığı üzere tamamen uzaktan gerçekleşen değerlendirme sürecinde yer alan jürimiz şöyleydi: ERA Research & Consultancy Yöneticisi Ela Ertegün, Marka Danışmanı Seda Domaniç, MSL Türkiye Lideri Mehin Öner, Unilever Türkiye, İran, Orta Asya ve Kafkasya, Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu, Karikatürist Cem Güventürk, Karbonat ECD Cihan Kavaklıpınar, FOX Çalar Saat Hafta Sonu Sunucusu İlker Karagöz, Gazeteci Kemal Can, Happy People Project Kurucu Ortak ve Başkanı Yaşar Akbaş ve MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan.

Her yıl olduğu gibi MediaCat yazı işleri, jüriye değerlendirmede bulunması için bir kısa liste hazırladı. Bu yıl 60 ulusal derginin 1 Kasım 2019 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yayımladıkları tüm kapakların incelenmesinden sonra 49 dergi kapağı kısa listede yer buldu. Yılın kapağı haricindeki kapaklar yayın tarihine göre kronolojik olarak sıralandı.

Değerlendirme kriterleri

Jüri geride kalan yılın en iyi manşetleri belirlerken aşağıdaki kriterleri gözetti:

  • Kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
  • Merak uyandırması
  • Espri barındırması
  • Nefret söylemi içermemesi
  • Genel görsel ve grafik estetik

Yılın Dergi Kapağı

Kafa

Nisan 2020

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası görüldükten sonra çıkan ilk sayısında evde kal çağrısı yapan Kafa, bu anlamlı mesaj için Mavi Boncuk filmi ve yıldızlarından güç aldı. Yeşilçam efsanesinin afişini “Mutluluk Eve Sığar” ifadesiyle kapağına taşıyan dergi jürinin favorisiydi.

2020'nin en iyi dergi kapakları

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.