MediaCat

Neden mizah?

Brand Week Istanbul’da Penguen rüzgârı.

Neden mizah?

Digital & Mobile Day sahnesi Brand Week Istanbul‘un en yaratıcı isimlerinden ikisini aynı anda ağırladı. 2002 yılından bu yana kurdukları Penguen dergisi ile Türkiye mizah tarihinde kendilerine özel bir yer edinen Selçuk Erdem ve Erdil Yaşaroğlu mizahın iletişim üzerindeki etkisini Brand Week Istanbul katılımcıları ile paylaştı.

Brand Week Istanbul: Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk ErdemSelçuk Erdem’in sözleriyle başlayan oturumda Ipsos‘la Penguen’in yürüttüğü Penguen okurunun kim olduğunu ortaya koyan araştırmanın detayları paylaşıldı.

25-34 yaş arası kitlenin Penguen okurlarının çoğunluğunu oluşturduğunu söyleyen Erdem, 18-24 yaş arası kitlenin bugünlerde internete kaydığını ve geniş okur kitlesinin şimdilerde 25-34 aralığına kaydığını kaydetti. Erdem Ipsos’la yürüttükleri araştırmanın sonuçlarına göre mizah dergisi okurunun “Türkiye profiline kıyasla daha genç, daha yüksek SES profiline sahip ve daha yüksek eğitimli bir kitle” olduğunu belirtti.

Neden mizah?

Sözlerini sıklıkla kendilerine sorulan “Neden ve nasıl mizah?” sorularına yanıt vererek devam eden Selçuk Erdem yakalamaya çalıştıkları duygunun her zaman insanlara “Aynı ben!” dedirten duygu olduğunu söyledi.

Süper Penguen’i hayata geçirerek özel olarak 7-12 yaş grubuna hitap eden ilk mizah dergisini okurlarına sunan ikili Süper Penguen’i hayata geçirme nedenlerini şu sözlerle ifade etti. “Neden Süper Penguen? Çünkü mizah duyguları ifade etmenin en etkili yolu. Mizah çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir. Çünkü karikatür ve çizgi öyküler çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirir. Birçok okulda mizah ve karikatür dersi yok. Süper Penguen karikatür çizmeyi de öğretiyor. Çocukların haylazlığı öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü bütün çocuklar süperdir.”

Brand Week Istanbul: Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem

Markalar için karikatür

Selçuk Erdem’in ardından sözü devralan Erdil Yaşaroğlu markalar ve karikatürü bir potada erittiği projelerde yaşadığı ilginç, gülünç ve zorlu maceraları Brand Week Istanbul sahnesinde paylaştı. Kolay, normal, zor ve çok zor olarak sınıflandırdığı brief’lerin her birinde başarılı olmanın en kritik noktasını dengeli olmak olarak tanımlayan Yaşaroğlu “Denge mühim. Markanın anlatmak istediği şeyi söylemeli; diğer yandan eğlenceli de olmalısınız. Bilgi ve espri dengesi hep tadında olmalı” sözleriyle eğlenceli sunuma noktayı koydu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.