MediaCat

Banner’lar gerçekler için devrede

Uluslararası Af Örgütü’nden ters köşe bir kampanya.

Banner’lar gerçekler için devrede

Youtube’da video izlerken videonun alt kısmında beliren banner’lar ile karşılaşırsınız. Söz konusu banner’lar kimi zaman altyazıların görünmesini de engelleyebilir. Normal şartlar altında can sıkıcı olabilen bu durum, kimi zaman beklenmedik bir şekilde farklı bir amaca da hizmet edebilir. Air Brussels de işin bu yönünü iyi görüyor ve banner’ların bu örtük işlevinden hareketle Uluslararası Af Örgütü adına yaratıcı bir kampanyaya imza atıyor.

Hazırlanan videoda anlatıldığı üzere, kampanya kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto ve Malezya Başbakanı Necip Rezak gibi devlet adamlarının insan hakları konusunda aldıkları tartışmalı kararlarına dair konuşmalarının üzerine banner’lar aracılığı ile “gerçekleri söyleyen altyazılar” yerleştirildi. Söz konusu devlet liderlerini totaliter olarak nitelendiren Uluslararası Af Örgütü, hazırlanan banner’lar ile devlet liderlerine “bir kez olsun” doğruları söyletmeyi hedefledi. Her bir banner’ın sonunda ise “Bu sözcükleri onun ağzından hiçbir zaman duymadınız. Fakat ne yazık ki gerçek bu.” ibaresi ile birlikte bir de Uluslararası Af Örgütü’nün web sitesine yönlendirme konumlandırılarak destek çağrısında bulunuldu. Youtube videoları üzerinden sivil toplum örgütünün web sitesine yönlendirilen kullanıcılar, videoda bahsi geçen konular için hazırlanan spesifik sayfalarda konu ile ilgili detaylı bilgilerle karşılaştılar.

Bu sayede bir hafta gibi bir sürede 370 bin görüntülenme elde edilirken, imza yolu ile Uluslararası Af Örgütü’ne 40 binden fazla destek de gelmiş oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.