Aslında hiç olmaması gereken bir koleksiyon

Çocuk yaşta anne olmaya dur demenin yaratıcı bir yolu.

15.08.2017 - 12:02 | Sencer Uçar

Aslında hiç olmaması gereken bir koleksiyon

Çocuk haklarının geliştirilmesi ve kız çocuklarına eşit imkânlar sağlanması amacı ile Asya, Afrika ve Amerika’da 71 ayrı ülkede faaliyet gösteren Plan International’ın Finlandiya ayağı, erken yaşta anne olan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak amacı ile harekete geçerek 12 yaşındaki kız çocukları için hamile elbiseleri tasarladı.

İskandinav yaratıcı ajans Hasan & Partners ile birlikte hayata geçirilen kampanya kapsamında Fin tasarımcı Paola Suhonen imzası taşıyan elbiseler ise aslında “dünyanın ihtiyaç duymaması gereken bir koleksiyon” olarak sunuluyor.

Fin tasarımcı Paola Suhonen imzalı koleksiyonda yer alan altı hamile elbisesi parlak ve mavi renkler ile uçurtma görselleri taşıyor. Renkli ve canlı bir tasarımın tercih edilme amacı ise gelişmekte olan ülkelerde her yıl çocuk yaşta anne olan yedi milyon kız çocuğunun karşılaştığı zorluklar ile kontrast oluşturmak. Zira erken yaşta anne olan kız çocukları, çocuklarını büyütebilmek için eğitimlerini yarıda bırakıyor, kötü koşullarda yaşamaya mahkum oluyor; hatta bazı durumlarda intiharı bile seçebiliyor.

Suhonen’in koleksiyonu 14 Ağustos’tan itibaren Helsinki Esplanadi’de sergilenmeye başladı. Başlatılan kampanya ise uluslararası sahnede iki online’da yayınlanacak iki film, sosyal medya ve PR çalışmaları ile yer alacak.

Hazırlanan filmlerde kıyafetlere modellik yapan isim ise 12 yaşında bir Zambiyalı bir çocuk olan Fridah. Acı ama gerçek: Fridah sekiz aylık hamile ve Eylül ayı ile birlikte anne olmuş olacak. Plan International’ın mesajı ise açık: Böyle bir koleksiyona ihtiyaç duyulmasın istiyorsanız, bağış yaparak çocuk yaşta anne olmanın önüne geçebilirsiniz.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.