MediaCat

Tasarım Alaturka sergisi açıldı

MediaCat’in en çok merak edilen eklerinden biri olan MediaCat Tasarım dergisi, geçtiğimiz ay Rafineri Kreatif Direktör Ayşe Bali’nin liderliğinde ajansın yaratıcı ekibi tarafından hazırlanmıştı. Bu ek için hazırlanan nesneler 14 Mayıs’tan itibaren Akaretler’de Paul Kasmin Gallery’de sergileniyor.

Tasarım Alaturka sergisi açıldı

MediaCat’in en çok merak edilen eklerinden biri olan MediaCat Tasarım dergisi, geçtiğimiz ay Rafineri Kreatif Direktör Ayşe Bali’nin liderliğinde ajansın yaratıcı ekibi tarafından hazırlanmıştı. Bu ek için hazırlanan nesneler 14 Mayıs’tan itibaren Akaretler’de Paul Kasmin Gallery’de sergileniyor. Büyük ilgi gören serginin kokteyli bu akşam gerçekleşecek.

Ayşe Bali, derginin “Editörden” yazısında “Tasarım Alaturka” temasını seçmesini “Belki alafranga ofislerde, alafranga hayatlar sürdüğümüz halde hepimizin özünde bir miktar alaturka olduğu için… Belki her yerde olan bitenden bunca haberdar oldukça, dışarı değil içeri bakmak taze geldiği için… Belki de kapakta Orhan Gencebay’ı görme fikri hoşuma gittiği için…” sözleriyle açıklıyor ve ekliyor:

“Bu ekin bıraktığı his, ‘bir grup burnu büyük reklamcı alaturka olan her şeyle dalgasını geçer’ gibi bir şey olmasını istemiyorum. Alaturka, aslında alafranga hayranlığı temelinden, biraz da aşağılanmayla üretilmiş bir kavram olduğundan böyle bir tehlike vardı. Bundan uzak durmaya çalıştık, alaturkayı sevecenlikle ele aldık, kendi geçmişimizden, bugünümüzden, sevdiklerimizden, sevmediklerimizden, güldüklerimizden, ağladıklarımızdan ilhamla çalıştık üzerinde.

Alaturka gibi devasa bir konuyu, biraz burasından işleyip, hakkını tam verememekten ve derginin bütününde bir ritm tutturamamaktan da korkuyorduk. Sonunda alaturka malzemeden yola çıkan ürünler tasarlamak, hayata geçirmek ve derginin tüm içeriğini bunlarla oluşturmaya karar verdik. Sonrası pek şenlikli geçti; sayısız Tahtakale turu, nakışçılar, kalıpçılar, dantelciler, seramikçiler, fırıncılar, modelciler ve terlikçilerle ajansı bir fason üretim tesisine çevirdik. Yıllardır üzerinde konuştuğumuz Rafineri markalı ürünler yaratmak hayali de böylece gerçekleşmiş oldu. Önümüzdeki haftalarda bu işin sergisini açmak gibi bir niyetimiz var.”

Bu niyeti gerçekleştiren Rafineri ekibi, Tasarım Alaturka ekinde çok ilgi gören yaratıcı nesneleri 14 Mayıs’tan beri Akaretler’de Paul Kasmin Gallery’de sergiliyor. 30 Mayıs’a kadar sürecek olan serginin kokteyli bugün yapılacak.

Tasarım Alaturka ürünleri, fikir ve tasarımlarında Ayşe Bali, Orkun Demirelli, Can Güven, E. Özer Yalçınkaya, Pelin Kırca, İpek Eriş, Öznur Söylem, Serkan Söylem, Görkem Yeğin, Bora Başkan, Ebru Sile, Orkun Yüce, Elif Özüdoğru, Hande Demiray, Gökçe Karabay, Esra Erdoğan, Dilek Altınyuva, Saygun Erkaraman’ın yanı sıra, yakın zamanda hayatını kaybeden Rafineri Kreatif Direktörü Murat Çetintürk’ün katkıda bulunduğu son çalışma olma özelliğini de taşıyor.

Tasarım Alaturka nesnelerinden bazıları


Tahtasız ortamlar için taşınabilir batıl inanç tahtası


Kumaşa dijital baskı

Bozulan televizyona, cevap veren çocuğa fırlattıktan sonra tekrar ayağa dönen terlik


Acil durumlarda büyü bozan, kolay kullanımlı, püskürtme başlıklı pratik kurşun dökme sprayi

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.