MediaCat

Türkiye’nin en sevilen markaları

MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından hazırlanan ve bu sene 14’üncü yaşını kutlayan Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması 2021 sonuçlarıyla karşınızda.

Türkiye’nin en sevilen markaları

Aralık 2007’de başlayan yolculuğuna 2008’de bir yıl mola vererek ve 2009’dan bu yana her sene farklı kategorilerde, Türkiye’nin en sevdiği markaları belirleyerek devam eden MediaCat Lovemarks araştırması 14 yaşında.

Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 sonuçları, Ipsos tarafından CATI yöntemiyle sorgulanan 9 kategoriye ek olarak veri derlemesini CAWI yöntemiyle FikriMühim’in gerçekleştirdiği 3 kategoride; markaların zihin payı, duygusal yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınarak Ipsos tarafından hesaplandı.

İlerleyen sayfalarda, kategorilerinin Lovemark’ı olan markaların 2020’de dünyayı daha iyi bir yer haline gelmek için neler yaptıklarını ve bu gayreti Lovemark olma başarısının neresinde gördüklerini okuyacaksınız. Pandemi ve küresel ısınma gibi felaketlerle sınanan hayatlarımızda, her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz sevgiyi tüketicilerinden görebilme ayrıcalığına erişmiş Lovemark’ları tebrik ediyor, birincilerin başarı hikâyelerinin gelecek seneler için anlamlı birer içgörü teşkil etmesini diliyoruz.

Hatırlanan ve arzulanan marka olmak

Özlem Sönmezyalçın
Ipsos Marka Sağlığı Takibi ve Sosyal Dinleme Analizleri Hizmet Birimleri Lideri

Markalarımızın gönüllerde taht kurmuş birer Lovemark olma yolculuğunu incelediğimizde, ilk adımın o markanın tüketicinin aklına girmesi (tabii olumlu taraflarıyla), yani bir tercih yaratabilmesi olduğunu görüyoruz. Bir ürün, servis ya da hizmete dair ihtiyaç ânında kişinin aklında tercih edilen markalardan biri olarak yer almak çok önemli ancak bu sadece başlangıç. Olumlu çağrışımlarıyla tüketicinin aklında yer etmiş birkaç marka olabilir, işte burada ilk sırada olabilmek asıl farkı yaratan.

Markanın müşterisi olsun ya da olmasın en fazla arzulanan marka olmayı başarabilmek şart. Burada kastettiğimiz ilklerden olmak da değil, tam olarak ilk sırada yer almak. Binlerce vakanın yer aldığı veritabanımızdan gördüğümüz, tüketicilerin tercih listesinde beş ya da daha fazla olsa bile, ilk sırada yer alan markaların satın alımlarda yüzde 40’tan fazla paya sahip olduğu.

Tercihte ilk olmak, elbette bilinirlikte de ilk akla gelen marka olmak demek. İşte bu nedenle de bu çalışmamızda kullandığımız metriklerden bilinirlik -ilk hatırlanan marka olmak- en kritik paya sahip.

Sonuçları incelerken göreceksiniz; bazı kategorilerde müşteriyle kurulan yakınlık bazı ikinci, üçüncü markalarda daha yüksek olsa da ilk sırada hatırlanmak markayı Lovemark mertebesine taşıyabilen bir performans metriği.

Markanın iletişim yoluyla söyledikleri, markayı kullananların aktardıkları deneyimler, değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilmek arzulanan marka olma yolunda atılan adımlar.

Bu adımlar tüketicinin arzuladığı beklenti ve ihtiyaçlarıyla ne kadar örtüşüyorsa ve aynı zamanda ne kadar etkin bir şekilde duyurulabiliyorsa Lovemark olma yolunda da o kadar istikrarlı bir ilerleme sağlandığını söyleyebiliriz.

Yolculuğu sürdürebilmenin önemi

Elbette Lovemark olmak kadar bu yolculuğu sürdürebilmek de ayrı bir disiplin gerektiriyor. Değişen tüketici tercihleri, beklentileri, ihtiyaçlarını ve rekabetteki konumu takip etmek daha da önem kazanıyor.

Tüm bu süreci yönetirken; sade ve samimi bir dil kullanmanın, hayatımızın bir parçası ya da kendimizden olduğu hissini uyandırabilmenin; farklılaşmayı destekleyerek markaya karşı olumlu duyguları hareketlendirdiğini biliyoruz.

2021 Lovemark sonuçlarında geçen yıllarda ele almadığımız ancak Koronavirüs süreciyle bu yıl hayatımızdaki rolleri değişen, büyüyen kategorilere de yer verdik.

Kalpleri kazanarak “Lovemark” olmayı başarmış tüm markaları biz de kutluyoruz.

Türkiye’nin Lovemark’ları 2021

 • Akaryakıt: OPET
 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Atıştırmalık: Ülker
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Bebek Bakım Kremi: Bepanthol
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Bulaşık Makinesi Deterjanı: Fairy
 • El Hijyeni: Duru
 • E-ticaret: Trendyol
 • Ev Hijyeni: Domestos
 • Kahve: Nescafé
 • Online Market: Migros

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından hayata geçirilmiştir. Araştırma 15-55 yaş aralığında, kadın erkek oranı eşit, Türkiye temsili 2 bin kişinin katılımıyla CATI ve CAWI yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

CATI yöntemiyle yapılan 9 kategorinin sorgulaması Mart-Ağustos 2021 tarihlerinde yapılmıştır. Bayram ve resmî tatillerde çalışmaya ara verilmiştir. Online Market, Bebek Bakım Kremi ve Ambalajlı Su kategorileri için CAWI yöntemiyle online veri derleme FikriMühim tarafından yürütülmüş, veri toplama Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bebek Bakım Kremi kategorisinde Türkiye geneli 400 kişiyle, sadece 0-36 aylık bebeği olan eşit oranda anne ve babalarla görüşülmüştür.

2016’da yenilenen Lovemark analiz yaklaşımında olduğu gibi bu yıl da markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınıp Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) yaklaşımı kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Sırada: MediaCat Lovemarks 2021 Akaryakıt – OPET

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.