Türkiye’nin Lovemark’ları

MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından bu yıl 15'inci kez hazırlanan Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması 2022 sonuçlarıyla karşınızda.

06.10.2022 - 11:25 | MediaCat

Türkiye'nin Lovemark'ları

2007 yılında start verdiğimiz Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması, 15’inci kez, hedef kitlesiyle gönül bağı kurarak kategorisinin Lovemark’ı olan markaları belirledi.

MediaCat ve Ipsos tarafından Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu kategorilerde hangi markaların “Lovemark” olduğunu tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemark’ları araştırmasının sonuçları ışığında, tüketicisiyle gönül bağı kurmayı başarmış markaların performansına birlikte bakalım.

Marka aşkına giden ilk adım

Özge Sönmez
Ipsos Türkiye Marka Sağlığı ve İletişim Araştırmaları Birim Yöneticisi

Bir marka oluşturduğunuzda; görsel, sözel ve fonetik bir dünya aracılığıyla bir insanınkine benzer bir kişilik inşa edersiniz. Kişiliğinizi oluşturan bu unsurlar, hitap ettiğiniz kitleye sizin kim ve ne olduğunuzu gösteren ve anlatan temel unsurlardır. Ancak başarılı bir marka inşa edebilmek için gösterip anlatmanın ötesine geçmek gerekir.

Marka demek “ilişki” demektir. Gerek insanlarla gerekse markayla kurulan ilişkinin en kadim olanıysa “aşk” olsa gerek. Nasıl ki iki insan arasında yaşanan aşk dış görünüşten, sözel vaatlerden çok daha derin bir anlam içeriyorsa, bir markaya duyulan aşk da görsel, sözel ve fonetik dünyanın bir değil birkaç adım ötesinde yaşanır.

Markayla kurulan aşk, hitap ettiği kitle için anlamlı ve olumlu deneyime dayalı bir ilişki gerektirir ve bu ilişki, markanın kitlesini dürüstlükle dinlemesi ve ona şeffaf bir iletişim tonuyla yanıt vermesiyle başlar. Dürüstlük, sahicilik tüketicinin kalbine dokunmak ve orada kalıcı bir yer edinebilmek için, bir başka deyişle, marka aşkı için ilk adımdır.

Marka değeri ve deneyim

Tüketicinin kalbine dokunabilmenin başarılı iletişimle mümkün olduğu bir gerçek. Ancak, bunu yapabilen markalar için, asıl zorlu maraton bundan sonra başlar: İlişkiyi sağlıklı bir şekilde güçlendirerek sürekli kılmak. Bu noktadaysa tüketici/müşteri deneyimi devreye girer.

Günümüzde, marka değeri ve deneyim giderek daha fazla iç içe geçerek markaların dikkat etmesi gereken güçlü bir kesişim noktası hâline geldi. Çünkü, bilgiye erişimin her gün daha da hızlandığı, tüketicilerin birbirleriyle daha önce olmadığı kadar çok etkileşim hâlinde oldukları bir dünyada kurulan marka-tüketici ilişkisinin zarar görmemesi ve aşınmaması için marka hakkında bilinen ve inanılan değerlerin markayı deneyimlerken karşılık bulması eskiden olduğundan çok daha kritik. Güçlü markalar oluşturmak için müşteri deneyiminin (CX) rolünün ve bu deneyimin marka değeri ve büyüme üzerindeki etkisinin göz ardı edilmemesi şart.

Kısaca önemli olan, sadece kim ve ne olduğunuzu göstermek ve anlatmak değil, tutarlı ve güvenilir aksiyonlarla vaatleri hayata geçirmek, duygusal bağın yanında tüketicinin beklentilerini vadedilen ürünle ve ana marka imajıyla da karşılayabilmek hatta tüketiciyi aktive ederek markanın bir parçası hâline getirmek, marka ve hedef kitleyi tek vücut yapabilmek… Çünkü, aşk tek taraflı değil.

Yıllardır yaptığımız Lovemark araştırmasında da elde ettiğimiz veriler bunu destekler nitelikte: Marka hedef kitlesini dinlediğinde, gördüğünde ve ona değer verdiğinde, bir başka deyişle tüketicisine âşık olduğunda; o aşk karşılık bulur, doğar, büyür, güçlenir ve kalplerde sağlam bir yer edinebilir. Ancak bu olduğunda o kitle, sadece markanın müşterisi değil, onun bir parçası da olur.

2022’de tüketicilerin kalbini kazanıp onları markanın parçası hâline getirebilmiş tüm “Lovemark”larımızı biz de gönülden tebrik ediyoruz.

Türkiye’nin Lovemark’ları 2022

 • Akaryakıt: OPET
 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Bitki Çayı: Doğadan
 • Kahve: Nescafé
 • Mobilya: İstikbal
 • Pizza: Domino’s
 • E-ticaret: Trendyol
 • Giyim-Tekstil: LC Waikiki
 • İç Giyim: Penti

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları 2022 araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından hayata geçirilmiştir. Araştırma 15-55 yaş aralığında, kadın-erkek oranı eşit, Türkiye temsili 2.000 kişinin katılımıyla bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Genel itibarıyla araştırmanın amacı, Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu veya merak konusu olan belirli kategorilerde hangi markanın “Lovemark” olduğunu tespit etmektir. Kategoriler, her yılın başında MediaCat önderliğinde tarafların görüşleriyle belirlenmektedir. Sonuçlarda mevsimsellik etkisini azaltmak üzere araştırmanın veri toplama periyodu geniş tutulmaktadır. 2022 yılında CATI yöntemiyle yapılan kategori sorgulamaları Mart-Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bayram ve resmî tatillerde çalışmaya ara verilmiştir.

2016’da yenilenen Lovemark analiz yaklaşımında olduğu gibi bu yıl da markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınıp Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) yaklaşımı kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Sırada: MediaCat Lovemarks 2022 Akaryakıt – OPET

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.