Türkiye’nin en sevilen markaları

Karşınızda Türkiye'nin en sevilen markaları ve Lovemarks 2017'ye dair öne çıkanlar.

09.10.2017 - 09:32 | MediaCat

Türkiye'nin en sevilen markaları

MediaCat önderliğinde offline tarafı Ipsos, online tarafı ise Fikrimühim tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemarkları 2017 araştırması, 22 kategoride Türkiye’nin gönülden bağlı olduğu markaları belirledi. Geçtiğimiz yıl metodolojisinde gerçekleşen köklü değişiklikle birlikte kapsamı genişleyen araştırma beyaz eşyadan otomotive, sivil toplum kuruluşundan bebek bezine uzanan bir yelpazede tüm sektör oyuncuları tarafından ilgiyle analiz gerektiren sonuçlar sunuyor.

2017’NİN LOVEMARK’LARI
BEYAZ EŞYA
Arçelik
TÜPGAZ
Aygaz
ÇAMAŞIR SUYU
Domestos
CİPS
Doritos
MOBİL BANKA
Garanti
HAYATI KOLAYLAŞTIRAN MOBİL UYGULAMA
Hopi
SİVİL TOPLUM KURULUŞU
Kızılay
SAÇ BOYASI
Koleston
SOĞUK ÇAY
Lipton
OYUNCAK
Fisher-Price
KAHVE
Nescafé
BEBEK BEZİ
Prima
CEP TELEFONU
Samsung
AMBALAJLI PEYNİR
Sütaş
EV TEKSTİLİ
Taç
BİSKÜVİ
Ülker
OTOMOTİV
Volkswagen
SIVI YAĞ
Yudum
BANKA
Ziraat Bankası
BEBEK MAMASI
Aptamil
YUMUŞATICI
Yumoş
GSM OPERATÖRÜ
Turkcell

 

“Lovemark 2017’den dört önemli not”

Yasemin Özen Gürelli
Ipsos Connect Genel Müdürü

Türkiye'nin en sevilen markalarıGeçen sene “Aşksız kalmayın” demiştik. Bu sene pek çok yeni kategorinin de dahil olduğu 2017’nin aşk markaları ile karşınızdayız. Biliyorsunuz 2016 yılı itibarıyla araştırmamıza çok daha derinlik katan yenilikler getirmiş; marka gücünü, markaya karşı arzu yaratmada önemli metrikleri kapsama dahil etmiştik. Bu bütünsel yaklaşım ile sonuçları artık daha derinlemesine analiz edebiliyoruz. Lovemark sıralamaları dışında 2017’ye özel derinlemesine analizlerden elde ettiğimiz ilk dört bulguyu sizler için özetledim:

  1. Kişisel bakım marketleri, sigorta şirketleri, saç boyası ve sivil toplum örgütleri kategorilerinde Türk tüketicisinin aklına gelen markaların oldukça sınırlı olduğunu hatta marka belirtmekte zorlandıklarını görüyoruz. Bu kategoriler için markaların penetrasyon ya da marka imzasını yerleştirme konularında aksiyon almaları gerekiyor.
  2. Birçok kategoride gördük ki orta sınıfın marka sadakati çok daha güçlü iken düşük sosyal sınıfta yer alanlar ilham duyduğu markalara daha fazla ilgi gösteriyor. Yüksek sosyal sınıfta ayrışan öne çıkan markalar ise bir elin beş parmağını geçmiyor.
  3. Bazı markalar Lovemark olmalarına rağmen güçlerini orta yaş ve üstü tüketicilerden alıyor. Gençlere ise oldukça mesafeli. Bu durum söz konusu markalar için özellikle geleceğin tüketicilerini yakalamak adına tehdit oluşturabilir.
  4. Sadakat seviyesi bazı kategorilerde markaya hissedilen yakınlığa ve marka performansına göre daha düşük. Özellikle hazır kahve, yumuşatıcı, sıvıyağ, gazoz, cep telefonu, çamaşır suyu kategorilerinde tüketicilerin markalara karşı daha güçlü bir yaklaşım sergilediğini ve net olduklarını görüyoruz; bu da bu kategorilerdeki sadakat seviyesini olumlu yönde tetikliyor.

Markalarımızı geleceğe hazırlamak ve gelecekte daha güçlü kılmak için, detay bulguları iyi okumamız önemli. Lovemarks çalışması tüm sektörümüz için bu yönüyle de oldukça önemli bir çalışma. Bu çalışmayı marka bazında analiz etmenizi ve planlarınızı şekillendirirken referans almanızı öneririm.

“Gerçeğe yakınsayan güçlü sonuçlar”

Doç. Dr. Kaan Varnalı

Türkiye'nin en sevilen markalarıLovemarks araştırmasının metodolojisini geçtiğimiz sene yenilemiştik. Bu yıl aynı yönteme sadık kalarak 21 kategoride Türkiye’nin en sevilen markalarını belirledik.

Lovemarks’a zemin teşkil eden marka aşkı kavramını ölçerken çok boyutlu bir yaklaşım sergiliyoruz. Kolay hatırlanma, markaya kendini yakın hissetme, ihtiyaçların karşılanması, sevgi ve ayrılma güçlüğü gibi rasyonel ve duygusal göstergelerden beslenen kompozit bir ölçüm gerçekleştiriyoruz. Bu ölçümü zamana yayarak dönemsellik etkilerini de olabildiğince kontrol etmeye çalışıyoruz. IPSOS’un tecrübesi, analiz yetkinliği ve saha gücü de araştırmanın sağlam bir yürüyen aksama sahip olmasını sağlıyor. Tüm bu yönleriyle Lovemarks araştırmasının gerçeğe yakınsayan, güçlü sonuçlar ortaya koyduğunu düşünüyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.